Topení se na noc vypínat nevyplatí. Naopak na tom ještě proděláte

Většina z nás má tendenci v chladných měsících vypínat na noc topení, a to v domnění, že ušetří na nákladech za energie. Je zda však hned několik faktorů, které potvrzují, že tento zvyk nemusí být vždycky nejlepším rozhodnutím. Podíváme se spolu na důvody, proč se na noc topení vypínat nevyplatí, a kolik nás tento zlozvyk vlastně stojí peněz.

Ztráta teploty vyjde draho

Pokud tedy na noc vypnete topení, logicky dojde k postupnému ochlazování místnosti. Navíc pokud necháte topení vypnuté celý den, jelikož jste v práci, dojde i vychladnutí stěn. Po příchodu domů si samozřejmě chcete zatopit a v tu chvíli běží topení na maximální možnou míru. To ale není vůbec dobře.

Topení by totiž mělo běžet na stálou teplotu. To umožní místnosti udržovat stabilní hodnoty, což znamená, že ráno nebude vyžadovat tak vysoký výkon k dosažení požadované teploty. Vytopit studenou místnost je totiž energeticky více náročnější, než její stálé udržování v teple. Studené stěny navíc spotřebují ohromné množství tepla, než se řádně prohřejí, což není vůbec levné. V místnostech, které obýváte nejvíce udržujte stálou teplotu. Naopak není nutné topit na chodbách, na záchodě a dokonce ani v koupelně. Koupelnu naopak udržujte dobře větranou a netopenou.

Foto: Shutterstock

Topení zabrání plísním

Vypnutí topení může navíc způsobit kondenzaci vlhkosti na různých místech obydlí. Vlhkost v místnosti a na stěnách může přinést problémy v podobě plísní a rozvoje nejrůznějších alergenů. To může vést k rozvoji respiračních a kožních potížích. Plísně navíc vznikají velice rychle a často na hůře dostupných a málo větraných místech. Jejich následná likvidace není vůbec jednoduchá.

Samozřejmě není vhodné ani místnosti přetápět. Pokud tedy nejste příznivcem vyšších teplot v domácnosti, nechte topení běžet alespoň na nižší teploty. Zajistí se tím že místnosti ani stěny nevychladnou a vás nezničí účet za energie. Udržování stabilní teploty je navíc vhodné i pro váš zdravý spánek. V příliš chladných, nebo přetopených místnostech kvalita vašeho spánku prudce klesá. Pro spánek jsou vhodné teploty do 19 stupňů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Midatlantichvac