Kdo vylévá olej do odpadu, zadělává si na velké problémy. Může se to hodně prodražit

Otevřete si plechovku s tuňákem a přebytečné množství oleje vylejete přímo do dřezu? To je velká chyba, která by vás mohla přijít zbytečně draho. Olej totiž může ucpat vaše potrubí, které posléze nemusí prošťouchnout ani tzv. krtek. Pomoc byste tak museli hledat u instalatéra. Těch je ale v současné době nedostatek, takže byste si na jejich služby museli počkat a následně je i královsky zaplatit.

Jak naložit s nepotřebným olejem

Jak už bylo řečeno, olej za žádných okolností nevylévejte do opadu. Jak tedy olej efektivně zlikvidovat? Ideální je, pokud nevyužitý olej nalijete do nádoby a tu následně odevzdáte do sběrných surovin. Další možností je nalít olej přímo do PET lahve a tu bezprostředně vyhodit do černé popelnice. V některých městech se už také začíná objevovat speciální popelnice určená na sběr oleje, který do ní jednoduše nalijete. Po modrých popelnicích na papír, žlutých na plasty a hnědých na bio odpad je to další důležitý krok v ochraně životního prostředí. Stejným způsobem se zbavte i fritovacího oleje nebo přebytečného oleje po smažení řízků. Pánev, na které olej zbyl, vytřete papírem do sucha a nenechávejte na ní ani kapku oleje. Mohli byste tak zanést kuchyňské odpady při umívání nádobí, a to jak ručním, tak v myčce.

Foto: Shutterstock

Jak využít olej z tuňáka

Olej z tuňáka nevyhazujte, ale použijte ho k dalšímu dochucení vašich pokrmů. Pokud ho momentálně k ničemu nepotřebujete, můžete ho skladovat v ledničce a v případě potřeby po něm sáhnout. Mírný nádech středomořské chuti dodá vašim salátům, sendvičům, grilovaným rybám, gratinovaným bramborám a dalším jídlům. Lžičku oleje můžete přidat i do těsta na pizzu nebo jim potřít italskou focacciu. Všechna jídla je nejlepší spotřebovat do poslední ingredience a nic zbytečně nevyhazovat. To platí i o oleji z tuňáka. Ušetříte tak nejen přírodní zdroje, ale zároveň i vaši peněženku.

Foto: Shutterstock, zdroj: santeplusmag, ThespruceEats