Kdo vypne topení při odchodu z domu, dělá velkou chybu. Účet za energie bude mnohem vyšší

Správné hospodaření s teplem v domácnosti je nezbytné pro udržení nízkých účtů za energie. Mnoho lidí však stále dělá typické chyby, kterými se nejen okrádají o peníze, ale zároveň snižují účinnost svých radiátorů a kotlů. Mezi ty nejčastější patří vypínání topení při odchodu z domu v domnění, že je to správně. Pravdou je však naprostý opak. 

Vypínání topení při odchodu z domu vás vyjde na plno peněz 

Pokud patříte mezi lidi, kteří vypínají topení při odchodu z domácnosti, pak děláte velkou chybu. Tímto způsobem rozhodně neušetříte proto, že se přístroj po vašem příchodu bude muset znovu kompletně zahřát. Některé statistiky dokonce uvádí, že v takovém případě je jeho spotřeba až dvakrát vyšší. Rovněž v důsledku tohoto zacházení dochází ke snížení životnosti radiátorů a jejich rychlejšímu opotřebení.

Vypínat byste radiátory neměli ani pokud opouštíte svůj dům na delší dobu. Mnohem více se vyplatí teplotu snížit na minimum, tedy aby stále temperovalo zhruba na 15 °C. Jedná se o užitečný trik, díky kterému zachováte jeho správnou funkci a ušetříte peníze za neustálé zahřívání. 

Foto: Shutterstock

Radiátory nezapomínejte odvzdušnit 

Důraz byste měli také dbát na pravidelné odvzdušnění radiátorů. Pokud by se v nich totiž držel vzduch příliš dlouhou dobu, mohlo by to zhoršit jeho funkci a vás tak připravit o další peníze. Důvodem je především to, že zařízení v takovém případě musí spotřebovat mnohem více energie na to, aby se dokázalo zahřát na požadovanou hodnotu. 

Dalším užitečným způsobem, jak ušetřit finance za vytápění domácnosti je investice do kvalitního zateplení. To vám pomůže odstranit veškeré tepelné mosty v místnostech a zároveň se v nich bude teplo držet déle. Zaměřit se můžete i na okna, která jsou častým místem jeho úniku.

Foto: Shutterstock, zdroj: BHF, DirectEnergy