Kolik máte na zahradě klíšťat? Vyzkoušejte spolehlivý test s koštětem

Zdaleka už neplatí, že byste se před klíšťaty měli chránit pouze v lese. Vycházka na houby je sice pro chycení tohoto parazita poměrně riziková, v bezpečí však nejste ani na své vlastní zahradě. Vyskytují se nebezpečná klíšťata i u vás? Snadno si to můžete sami ověřit. Stačí pouze koště a ručník.

Jednoduchý zahradní test na přítomnost klíšťat

Klíšťata se nejvíce vyskytují ve vysoké trávě, bohatě jim postačí i 20 cm vzrostlý porost. Narazit na ně tak můžete klidně i v městském parku nebo na louce. Vy si ale můžete snadno ověřit, zda se pohybují i na vaší zahradě.

Nejdříve na konec koštěte nebo obyčejné tyče připevněte ručník. Ideální variantou je bílý froté materiál, na kterém se klíšťata snadno zachytí a dobře je uvidíte. Tímto nástrojem jednoduše projeďte trávu, keře a všechny kouty vaší zahrady. Test neprovádějte ve velkém horku, ideálně při teplotě 20 stupňů Celsia. Pokud na vaší zahradě nějaká klíšťata jsou, parazité se určitě zachytí na froté látku ručníku a vy budete mít jasno.

Jak se klíšťat nadobro zbavit

I když se můžeme proti některým onemocněním chránit očkováním, nejsme stoprocentně v bezpečí před vším, co je klíště schopné přenášet. Po procházce se vždy zkontrolujte, zda se na vás nějaké nechytlo. Na zahradě si s tím však hlavu dělat nechceme. Proto přinášíme pár tipů, jak tyto parazity ze své zahrady vyhnat.

První možností jsou zahradní postřiky, které klíšťata vypudí. Najdete i zcela přírodní směsi. Další variantou je výsadba určitých rostlin. Některé plodiny totiž svojí vůní klíšťat spolehlivě odpuzují. Skvěle funguje levandule, rozmarýn, oregano nebo tymián.

Zdroj: YouTube

Hlídejte i své domácí mazlíčky

Klíšťata může do vašeho domova přinést i domácí mazlíček. Pravidelně je proto kontrolujte. Nejčastěji se parazité chytají na kočky, výjimkou však nejsou ani u psů. Většinou je najdete již zakousnutá a je potřeba je bezpečně odstranit. Mohou se ale i pohybovat na srsti, ze které se snadno přenesou na vás.

Před klíšťaty bychom se měli chránit, nemusíme se kvůli nim však bát vyjít z domu. I když mohou přenášet nebezpečné nemoci, důkladnou prevencí předejdete většině komplikací. Po každém pobytu venku se důkladně zkontrolujte a případného parazita bezpečně odstraňte. Zahradu před nimi ochráníte pomocí krásných květin a bylinek, které vám navíc provoní domov.

Foto: Shutterstock, zdroj: NYTimes, SmithsPestManagement