Koriandr je neocenitelná bylinka do kuchyně. Pomáhá na trávení, proti křečím i proti bolesti kloubů

Koriandr pro lepší trávení a proti křečím. Jak bylinku správně pěstovat?

Přemýšlíte, jakou bylinku zasadíte do své bylinkové zahrady? Vřele doporučujeme koriandr! Koriandr je nejlepší pěstovat v samostatné nádobě, ale pokud to jinak nejde, i s jinými bylinkami v květináčku se rychle skamarádí. Koriandr známe především jako vynikající koření, které oživí chuť každého pokrmu. Nejčastěji se přidává k rybám, ale také do bramborových pokrmů nebo případně k telecímu masu. Koriandr je také typický pro asijskou kuchyni. Má ale i léčivé účinky, takže i z toho důvodu se vyplatí koriandr pěstovat.

Koriandr dorůstá do výšky zhruba čtyřiceti centimetrů. Je možné ho pěstovat jak v záhonku na zahradě, tak i v domě nebo bytě. Jedná se o jednoletou rostlinku, kterou na první pohled poznáte díky jejím listům, které jsou vroubkované (mnozí si pletou koriandr s petrželí, jelikož listy jsou velmi, velmi podobné).

Málokdo ví, že koriandr se pěstuje už dlouhá staletí či tisíciletí. Využívali ho už v Egyptě, kdy koriandr brali za obětní rostlinu, která se ukládala do hrobů egyptských faraonů.

Koriandr pro lepší trávení a proti křečím. Jak bylinku správně pěstovat?

Jaké jsou léčivé účinky koriandru?

Koriandr je stejně jako jiné bylinky tělu prospěšný. Jeho léčivé účinky však nejsou tak známé jako u jiných bylinek. Nejdříve je třeba říct, že je plný vitaminů, konkrétně se v něm vyskytuje vitamin B1, C a A. Kromě toho zlepšuje trávení, ulevuje od nepříjemných a bolestivých křečí a dokonce ulevuje i od bolesti kloubů. Ale pozor. Koriandr také zvyšuje chuť k jídlu.

Jak správně pěstovat koriandr

Abyste mohli poznat blahodárné, léčivé účinky koriandru, je třeba ho správně vypěstovat. Jak již bylo zmíněno, koriandr se od ostatních bylinek nijak neliší – potřebuje ve zkratce tři věci, a to teplo, světlo a dostatek zálivky. Dbá si zejména na propustný substrát a pravidelné přihnojování (hnojí se jednou měsíčně). Na zálivku používejte odstátou vodu, která má ideálně pokojovou teplotu. Se zálivkou to nepřehánějte. Voda i v menším množství prosákne až na dno květináče. Příliš mnoho zálivky může narušit růst byliny.

Foto: Shutterstock.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE