Snadné a rychlé množení orchidejí. Z jedné rostliny budete mít plný parapet

Chtěli byste ozdobit svůj parapet orchidejemi, ale jejich vysoká cena vás od tohohle snu odrazuje? Neklesejte na mysli. Orchideje si můžete snadno namnožit i doma. Z jedné této pokojové rostliny můžete vypěstovat dostatečné množství dalších okrasných rostlinek, které vás budou během květenství těšit.

Množení některých druhů orchidejí je snadné

Některé druhy orchidejí mají velkou schopnost regenerace a pokud jim připravíte vhodnou půdu plnou živin a dostatečnou vláhu, odmění se vám bohatým květenstvím. Na množení je nejvhodnější pořídit odrůdu Phalaenopsis, která dokáže na květním stvolu iniciovat růst nových sazeniček. Můrovce tak snadno rozmožíte. Jednoduše namnožíte i odrůdu Pleione, která vytváří dceřiné podzemní hlízy. Některým orchidejím vyrůstají na květním stolu mladé rostlinky, které vhodnou stimulací snadno namnožíte. Stačí, když mladé orchideje obalíte rašeliníkem a pravidelně ho budete krápět. Z mladých rostlinek tak začnou růst kořeny. Jakmile budou kořeny aspoň dva centimetry dlouhé, můžete je bez obav oddělit od hlavní rostliny a zasadit do truhlíku.

Foto: Shutterstock

Jak podporovat orchideje v růstu

Pokud chcete tyto mladé rostliny co nejvíce podporovat v jejich růstu, připravte jim to správné hnojivo, které jim dodá potřebné živiny a sílu na další růst. Stačí smíchat jednu polévkovou lžíci cukru, jednu polévkovou lžíci medu, šťávu z půlky citronu a trochu odstáté vody. Tuto směs důkladně promíchejte a naneste opatrně štětečkem na listy orchidejí. Pozor ale na to, abyste vrstvu na listech neudělali příliš tlustou a listy se nezačaly lámat. I tady platí, že méně je více. Tato výživa dodá rostlinám vše potřebné pro jejich správný růst. S hnojením to ale nepřehánějte. Stačí tak jednou za měsíc. Orchidejím dopřejte i pobyt v teplotě okolo 20 °C, dostatečnou vlhkost vzduchu a pravidelnou zálivku.

Foto: Shutterstock, zdroj: thespruce, Houseplant