Lenošit, odpočívat, konverzovat: jaká sedačka je do vašeho obýváku ta pravá?

Sedací souprava je nepostradatelnou součástí každého obývacího pokoje. Zaujímá zde roli dominanty a přejímá na sebe hlavní roli. Vybrat tu pravou sedačku ale není jen tak. Při jejím výběru totiž nehraje roli je vhodná velikost či design, ale také její využití.

Vybíráte sedačku do obýváku? V tom případě jste tady správně. Určitě víte, že je obývací pokoj považován za centrum domácnosti, kde se schází nejen rodina, ale kam si zveme návštěvy. I tomu je potřeba přizpůsobit výběr sedací soupravy. Jak na to vám poradíme v dnešním článku.

Velikost hraje roli

Ačkoli se u mnoha věcí říká, že na velikosti nezáleží, pokud jde o sedačku, rozhodně to neplatí. Velikost neboli rozměr sedací soupravy je totiž ve skutečnosti jedním z hlavních kritérií, na který byste při jejím výběru měli brát zřetel. Berte ohled na velikost místnosti a snažte se stát nohama na zemi – často se stává, že vlivem tzv. “velkých očí” lidé pořizují masivní sedačky do malých obýváčků, kde nejenže zaberou většinu volného místa, ale také tady působí jako pěst na oko.

Velikost proto vybírejte s rozumem. Ano, stále platí, že má sedačka zaujmout roli dominantního prvku v interiéru, ale rozhodně to neznamená, že už se vám do místnosti nic dalšího nevejde, nebo že budete muset kvůli nedostatku místa sedačku nepohodlně přelézat.

Rovná, do tvaru L nebo rovnou do tvaru U?

S velikostí jde ruku v ruce i tvar sedačky, což je další důležitý parametr. Tvar sedačky se odvíjí především od toho, kam a jak chcete sedačku umístit. Pokud víte, že se vám hodí pouze do jednoho rohu, přizpůsobte této skutečnosti volbu jejího tvaru. Nezapomínejte samozřejmě na velikost, která se od tvaru odvíjí – je totiž logické, že sedačka ve tvaru písmene U bude mnohem náročnější na prostor, nežli ta, která je rovná a dá se proto postavit prakticky kamkoli.

Materiál je otázkou vkusu i praktičnosti

Pokud jde o materiál sedací soupravy, máte rozhodně z čeho vybírat. Jsou totiž k dostání sedačky kožené, potažené levnější koženkou, čalouněné nebo zdobené textilem. Pamatujte, že materiál není jen otázkou vkusu, ale také otázkou praktičnosti. Máte-li třeba domácí mazlíčky, není zrovna rozumné kupovat drahou koženou sedačku, se kterou si jejich drápky zrovna dvakrát nerozumí. Podobné je tomu i v případě, kdy máte malé děti, u kterých hrozí, že sedačku snadno ušpiní – tehdy je na místě vybírat snadno udržitelný materiál.

Co budete na sedačce dělat?

V neposlední řadě je při výběru sedačky potřeba myslet na způsob jejího využití. Je rozdíl mezi sedačkami určenými k lenošení a mezi těmi, které mají podporovat v rozhovoru s někým dalším. Vše je totiž otázkou výšky a hloubky sedáku, kdy jsou pro konverzaci vhodnější sedačky nižší, kdežto pro lenošení u televize a oblíbeného seriálu zase sedací soupravy vyšší a hlubší, krásně měkoučké a pohodlné.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!