Levandule lékařská rozzáří bylinkovou zahradu. Poradíme, jak ji pěstovat

Levandule na nespavost i proti migrénám. Vypěstujte si ji i vy

Levandule lékařská není typická česká bylinka, což o ní prozrazuje její vzhled. Samotná modrofialová barva poukazuje na perské kořeny. Velice rychle se však rozšířila do celého světa a s velkou oblibou se pěstuje i v Evropě, včetně České republiky.

I když se o bylinkách tvrdí, že je snadné je pěstovat, jelikož potřebují převážně teplo, světlo a závlahu, pěstování levandule je krapet odlišné. Sice je možné získat vzrostlejší kontejnerované sazenice, ale většina pěstitelů volí pěstování levandule ze semene. Pěstování ze semene trvá sice o něco déle, ovšem je zde větší pravděpodobnost, že uspějete.  

Každá bylinková zahrada by neměla postrádat léčivou levanduli, která je svými účinky proslulá po celém světě. Aby bylo pěstování úspěšné, je třeba přichystat léčivé bylince vhodnou půdu. Jelikož se jí daří ve Středomoří, daří se jí především na lehkém, sušším stanovišti. Pokud tedy není půda na zahradě zamokřená a místo, kam ji chcete vysázet, je chráněno před větrem, bude se jí dařit.  

Pěstujeme levanduli ze semene 

Většina pěstitelů volí pěstování ze semene. Je však třeba poznamenat, že se jedná o běh na dlouhou trať. První dva roky pěstování se nedočkáte košatých trsů rostlin, ty přijdou až během třetího a čtvrtého roku pěstování.

Když semena úspěšně vyklíčí a dosáhnou zhruba dvaceti centimetrů, odborníci doporučují je seříznout, a to o celou polovinu, aby se trsy levandule krásně rozvětvily.

Zdroj: Unsplash.com

Jak pečovat o levandule během zimy? 

Levandule jsou známé tím, že jsou mrazuvzdorné. Pokud ale na své zahradě máte teprve mladé rostlinky, raději je na zimu přikryjte (stačí pouhé listí). Jestli levandule nepěstujete v záhoncích na zahradě, ale zvolili jste pěstování v květináčích, které zdobí terasu nebo balkon domu, nejlepší, co můžete udělat, je, že levanduli s květináčem či případně s jinou nádobou, v níž roste, zapustíte do země. Tak ochráníte kořeny před mrazem. V nádobě se levandule nezakoření hluboko, tudíž hrozí, že kořeny podlehnou zimním mrazíkům.

Zdroj: Unsplash.com

Jaké jsou léčivé účinky levandule lékařské? 

Levandule je nejen krásná bylinka, která rozzáří každou bylinkovou zahradu, ale prospívá i lidskému zdraví. Uklidňuje, hravě zatočí s nervovou slabostí, s nespavostí nebo s migrénami, které bohužel jednou za čas trápí každého z nás. Levandule pomáhá při jaterních či žaludečních potížích, podporuje prokrvení kůže a také ulevuje od nadýmání či naopak od plynatosti. 

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!