Pečujeme o trávník aneb rady a tipy, jak trávník připravit na zimu

Foto: Unsplash.com

Září – to je ideální čas pro zazimování trávníku. I když zima ještě neklepe na dveře, trávník vnímá klesající teploty na teploměru. Je proto nutné ho co nejdříve na zimu připravit, aby nám krásně rostl hned, jak zima zase opadne. Přece jen podzim není tak dlouhý, jak se nám může zdát, dny jsou kratší a noci delší, a tak musíme s přípravou trávníku na zimu začít co nejrychleji – ideální nyní v září. Připravte si proto hnojivo, motyčky a vertikutátor a můžeme se do toho pustit.

Trávník na podzim vyžaduje velkou spoustu pozornosti. Aby se na nic nezapomnělo, připravili jsme si pro vás seznam toho, co je třeba udělat, aby byl trávník na zimu stoprocentně připraven.

1. Sekání trávníku

I když je venku chladněji, tráva stále roste, proto nesmíme zapomínat na pravidelné sekání trávníku. Díky pravidelnému sekání trávníku nám tráva nepřeroste přes hlavu.

2. Vytrhávání plevele

Září je zároveň ideální čas pro zbavování trávníku plevele. Trávník doporučujeme ošetřit chemií, kterou seženete v zahradnických potřebách. Díky chemickým přípravkům budete mít jistotu, že se plevel do zimy neukáže, a tak si budete moct odškrtnout první položku ze seznamu.

3. Pravidelné shrabávání listí

Podzim se nese ve znamení padajícího listí a naší povinností je, abychom listí neustále shrabávali. Neměli bychom hrabání listí odkládat, jelikož i listí může shnít a trávníku to škodí. Raději si udělejte čas v sobotu dopoledne a shrabávejte listí průběžně.

4. Vertikutace trávníku

Vertikutaci je třeba provádět dvakrát ročně, a to na jaro a také následně na podzim. Vertikutace trávník provzdušňuje a zbavuje ho škodlivých mechů a plstí. Zejména travní plsť je třeba odstranit, jelikož zabraňuje správnému růstu trávníku. Nejčastěji travní plsť vzniká z mechu nebo případně ze zbytků posekané trávy.

Foto: Shutterstock.com

Než se do vertikutace pustíte, měl by být trávník posekán, a to na zhruba čtyři centimetry.

5. Hnojení

Trávník však potřebuje i dostatek živin, a ty do trávníku přinesete pouze tak, že ho budete hnojit. Trávník se bez hnojení zacelí a přestane růst. Ideální hnojivo, které trávník miluje, je plné dusíku hořčíku a také draslíku a fosforu. Nyní je však možné zakoupit si speciální hnojivo, které trávník připravuje na zimu.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!