Odstraňte mech ze střechy jednou provždy i s kořínky

Trápí vás stále se objevující mech na střeše? Nedaří se vám ho i přes všechnu snahu trvale zbavit? V tom případě rozhodně čtěte dál. V lese se na mech díváme rádi, na střeše našeho domečku už tak moc ne. Zbavit se ho můžete hned několika způsoby. Který zvolit, pokud se chcete vyhnout použití drahé chemie?

Kde se mech na domě vyskytuje nejčastěji

Mech se dokáže velmi efektivně aklimatizovat na okolní prostředí. Stačí pak mít sebemenší skulinku ve střeše a tento příživník tam hned zapustí kořeny. Pak už ho skoro nic nezastaví a během chvíle pokryje celou střechu.

Jako první se mech zpravidla objevuje na vlhkých a stinných místech. Jako první tedy zkontrolujte severní část domu. I když by mohl někdo namítnout, že je mech příjemnou ozdobou, vaše střešní krytina ho rozhodně ráda mít nebude. Kromě toho se mech postará o ucpání okapu a po nějaké době vás může potkat rovnou i díra ve střeše.

Na jaký povrch se mech nechytí

Vybíráte novou střechu, protože tu starou vám zničil mech? V tom případě můžete sáhnout po engobované či glazované variantě. Tyto hladké povrchy jsou pro mech skutečným oříškem. Levnější řešení pak představuje střecha plechová.

Jestliže neplánujete pokládat novou střešní krytinu, zkuste přidat měděné pásy. Toto řešení je však dvojsečné. Oxidy vylučované z mědi totiž vyhubí mech, zároveň budou ale mít stejný efekt na cokoli, co byste vodou ze střechy chtěli zalévat.

Foto: Shutterstock

Vsaďte na důkladné čištění

Střechy pokryté mechem se zbavíte pečlivou prací. Mechanické čištění stále představuje jedno z nejspolehlivějších řešení tohoto neduhu. Abyste s kartáčem v ruce netrávili na střeše celé týdny, vezměte si na pomoc vysokotlaký čistič.

I přes vysoký tlak však mohou v různých drobných škvírách zůstat mechové kořeny. Abyste se tohoto parazita zbavili nadobro, zkuste střechu po vyčištění nastříkat roztokem z modré skalice.

Mech na střeše nemusí znamenat pouze nežádanou dekoraci. Pokud budete jeho přítomnost dlouhodobě ignorovat, můžete mít po čase zaděláno na pořizování nové střechy. Proto nemeškejte a začněte problém s mechem řešit co nejdříve. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Homesandgardens, bobvila