Papriky vám porostou samy. Zkušený zahradník uvedl účinný postup

Papriky patří mezi oblíbenou letní zeleninu, kterou můžete přidat do zeleninových salátů, leča nebo ji naplnit sýrem, případně masem, a zapéct. Nejde vám pěstování paprik dlouhodobě od ruky? Přečtěte si následující tipy, díky kterým budete mít paprik nadbytek a sousedi si k vám budou chodit pro rady.

Základem úspěchu je výběr semen

Pokud papriky pěstujete od semínek, nepodceňujte správný výběr semen. Vsaďte na kvalitní semena od známých prodejců a vyberte vhodné odrůdy. Před výsevem papriky namočte do roztoku peroxidu vodíku a vody. Na půl litru vody použijte pět kapek peroxidu. Semena nechte v roztoku namočená zhruba čtyři hodiny. Díky tomuto procesu zvýšíte jejich klíčivost. První klíčky by se tak měly objevit během týdne. Papriky je nejlepší pěstovat ve skleníku. Jedině tak jim zajistíte optimální teplotu k jejich správnému růstu a ochráníte je před škůdci. Sazenice přesaďte až v okamžiku, kdy noční teploty dlouhodobě neklesnou pod deset stupňů. Před přesazováním je postupně vystavujte venkovním teplotám, aby si zvykly.

Foto: Shutterstock

Péče o papriky

Papriky zalévejte velkým množstvím teplé vody. V létě jedna rostlinka potřebuje zalévat dvakrát denně pokaždé dvěma litry vody. Jakmile rostliny přesadíte na záhon, dopřejte jim kvalitní hnojivo bohaté na dusík. Skvěle jim poslouží fermentovaný hnůj, výluh z plevele nebo kopřivový nálev. Hnojte jednou za měsíc dusíkatým hnojivem, nebo humátem draselným. Paprikám pravidelně odstraňujte spodní listy. Díky tomu jim pomůžete k lepší cirkulaci vzduchu, snižujete riziko nákaz a zamoření škůdci. Rostliny také prořezávejte, abyste jejich energii nasměrovali k bohaté úrodě. V neposlední řadě je nutné dodat rostlinám podporu pomocí tyčky. Tak zabráníte tomu, že se rostlina pod tíhou plodů zlomí. Díky správné péči budou vaše rostliny prospívat a vy se tak můžete těšit na pohádkovou sklizeň paprik.

Foto: Shutterstock, zdroj: RHS, Bonnieplants