Dejte si pozor na časté chyby při pěstování rajčat

Dejte si pozor na časté chyby při pěstování rajčat

Jaro se nese ve znamení sázení plodin. Mnozí mají zahradničení jako povinnost, pro jiné je to ale oblíbená činnost, díky které se uklidní a naberou energii. Ať už je pro vás zahradničení povinnost nebo oblíbená aktivita, určitě už máte na své zahradě vysázenou celou řadu plodin. Mezi nejoblíbenější zeleninu pěstovanou na našich zahrádkách řadíme rajčata.

Rajčata podomácku vypěstovaná jsou nejen chutná, ale také zdravá. Bohužel drtivá většina lidí se dopouští několika chyb ba dokonce i hříchů při jejich pěstování. Pojďme si zmínit čtyři nejčastější hříchy a vyvarujme se jim.

Dejte si pozor na časté chyby při pěstování rajčat

Sázíme je příliš brzy

Prvním hříchem, kterého se dopouštíme při pěstování rajčat, je, že sázíme rajčata příliš brzy, kdy rajčata nedokážou plně přijímat fosfor z půdy. Fosfor je pro rajčata nepostradatelný, jeho nedostatek je může zabít. Při nízkých teplotách rajčata však ani při vynaložení všech svých sil nejsou schopna dostatek fosforu přijmout, a tak nerostou. Kdy tedy sázet rajčata? Počkejte si ideálně do půlky května.

Nezaléváme je pravidelně a rovnoměrně

Když po suchu přijde najednou dostatek vláhy, rajčata na to reagují tak, že u stonku začnou praskat. Pokud se v prasklinách nevyskytnou bakterie nebo houby, pro něž jsou praskliny ideálním prostředím, není to žádná katastrofa. Rajčata proto zalévejte pravidelně, důsledně a rovnoměrně.

Dejte si pozor na časté chyby při pěstování rajčat

Vysazujeme je na přímé sluníčko

Stejně jako lidé se spálí při pobytu na přímém sluníčku, to samé se stane i rajčatům. Nevysazujte je proto na přímé sluníčko, ale raději volte místa, kde je polostín.

Používáme na ně nebo v jejich těsné blízkosti herbicidy

Herbicidy normálního typu používáme často na hubení plevele, jenže rajčatům výrazně škodí. Nepoužívejte je ani v jejich blízkosti, hrozí zpomalení růstu nebo zastavení růstu (nedočkáte se plodů).

Dejte si pozor na časté chyby při pěstování rajčat

Foto: Shutterstock.com

Ivan Blažek

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.