Pračka je velkým žroutem energie. Její správné nastavení vám ušetří tisíce korun ročně

Ekologie je dnes neodmyslitelné téma, spadající do všech odvětví, a to ruku v ruce s ekonomickými aspekty. Úspory v rámci financí i životního prostředí můžeme aplikovat takřka všude. Možností kde uspořit finance a snížit ekologickou stopu, je například i praní prádla.

Peněžní úspora v době dnešní inflace a vysokých cen za energie přijde vhod v každé domácnosti. Nemusí se jednat o přehnaně radikální rozhodnutí. V některých případech stačí pouze změnit své návyky. Tím může být například praní prádla, respektive způsob, jakým pereme. Při správně nastavených otáčkách během středění a vhodně zvolené teplotě během praní můžete ve výsledku ušetřit několik tisíc korun ročně, které v rámci rodinného rozpočtu zajisté přijdou vhod.

Rozumná teplota a vhodně zvolené otáčky umí spořit

Je to opravdu jednoduché. Stačí myslet na pár základních věcí. Za prvé, při vyšší teplotě perte pouze velmi špinavé prádlo, z kterého by nebylo možné odstranit všechny skvrny při nižších teplotách, neboť vyšší teplota souvisí s ohřevem vody, která se projeví ve větší spotřebě energie během samotného praní. S časem praní je to podobné. Pokud zvolíte program s delším časovým intervalem praní, bude vás to stát více energie. Dalším důležitým parametrem ovlivňující výslednou spotřebu jsou otáčky. Otáčky umožňují lepší odstředění vody z vašeho prádla. Zde závisí jestli používáte dále i sušičku na prádlo nebo pouze pračku. Lepší odstředění při následném sušení zkrátí cyklus sušení, čímž klesne výsledná spotřeba. Mimo to není dobré veškeré prádlo ždímat při vysokých otáčkách, jelikož pro některé tkaniny je takový cyklus devastující. Dejte pozor na vybrané látky, ať je příliš vysokými otáčkami trvale nezničíte.

Foto: Shutterstock

Další možnost, jak snížit spotřebu

Krom otáček, teploty a volby správného programu můžete energie šetřit i dalšími způsoby. Tím je pravidelné čištění pračky a její údržba. Pravidelná údržba se týká zejména čištění vodního kamene. Na čištění vodního kamene lze použít doporučené prostředky dostupné ve všech drogeriích. Další z možností, kde snížit výsledné náklady na praní je kontrola a výměna opotřebovaných filtrů. Když se budete řídit správným nastavením, eliminující zbytečně přehnané otáčky, dlouhé časy praní a teplotu, můžete ročně ušetřit peníze a zároveň bude vaše praní více ekologičtější.

Foto: Shutterstock, zdroj: Energy, Consumerreports