Likvidace bílé plísně v květináčích: klíčem je správné použití skořice

Určitě jste se již někdy setkali se situací, kdy se vám na půdě v květináčích začaly objevovat bílé stopy připomínající plíseň. Nejen že tyto stopy plísně připomínají, bohužel se o plísně opravdu jedná. Boj s nimi je vždy těžký, neboť se dobře šíří a zbavit se jich je obtížné. I plísní v květináčích se dá ale zbavit a my vám dnes představíme jeden vhodný tip, jak s nimi skoncovat jednou pro vždy. Klíčem, k ochraně před vznikem plísní i pro boj s nimi, je použití skořice. Za vyzkoušení tohoto jednoduchého triku nic nedáte a úspěch se zaručeně dostaví.

Zázračná skořice

V kuchyni se skořice používá dnes a denně. Jednak má velmi silné aroma a jde zakomponovat do přípravy jak sladkých, tak i slaných pokrmů. Jak už jsme ale uvedli, kromě přípravy jídla skořici využijete i během zahradničení a pečování o rostliny v květináčích, či přímo na vaší zahradě. Skořice totiž nabízí možnost, jak se vyhnout tvorbě plísní, které nejen že špatně vypadají, ale rovněž nejsou zdraví prospěšné ani lidem ani rostlinám.

Jak zamezit tvorbě plísním s použitím skořice

Plísně a houby nenapadají pouze květináče, ale obecně se jim daří tam, kde je vlhko. Pokud jste se někdy potýkali například s plísní na stěnách v okolí oken, či zatékání ze střechy, moc dobře víte, že se nejedná o příjemnou záležitost. Vlhké prostředí svědčí tvorbě bakterií čili i plísním. Abyste předešli tvorbě plísní v květináčích doporučuje se mezi každým zaléváním nechat substrát zčásti nebo ideálně zcela vyschnout. Pokud bude půda neustále vlhká, bakterie budou mít v takovém prostředí zelenou a plísně se dříve či později dostaví. Krom toho přebytečné množství vody povede i k uhníváním kořenů, které dodávají rostlinám potřebné živiny z půdy.

Foto: Shutterstock

Úspěch zaručen

Aplikace skořice do půdy v květináči i mimo něj je jednoduchá. Stačí malé množství tohoto koření nasypat na povrch půdy v květináči a posléze ji promnout a zapracovat ji jemně pod povrch. To platí samozřejmě v případě použití skořice v prášku. Jestli sáhnete po tyčinkách, vystačíte si s jejich zapíchnutím do půdy. Postup můžete preventivně opakovat. Uvidíte, že úspěch se po několika málo dnes zaručeně dostaví. Použití skořice má i další doprovodný pozitivní efekt, kterým je odpuzení vybraných druhů hmyzu, mezi které se řadí zejména molice, svilušky a mravenci. Hmyz odrazuje silné aroma skořice.

Foto: Shutterstock, zdroj: MasterClass, natureofhome