Proč konečně vyměnit starý sporák za indukci

Trápíte se doma se starým sporákem nebo uvažujete o nové kuchyni? Stavíte dům a přemýšlíte jaký sporák si pořídit? V současnosti je indukční deska velmi rozšířená a moderní. Dříve byly indukční desky luxusnější záležitost, protože jejich pořizovací náklady byly dost vysoké. V současnosti lze takový typ varné desky pořídit i za 5 000 Kč. Indukce navíc ušetří náklady spojené se spotřebou elektřiny.

Jak funguje indukce?

Indukce vytváří elektromagnetické vlny, které ohřívají pouze dno a vnitřek nádoby. Nedochází tak k lokálnímu ohřátí varné desky, jak to známe ze sklokeramických desek. Snižuje se riziko popálení o varnou desku. Po odstranění hrnce z indukce totiž přestane deska hřát.

Tím, že se ohřívá pouze konkrétní nádoba, která se dostane ke styku s varnou plochou, rychleji a efektivněji uvaříte. Spotřebujete také mnohem méně elektrické energie, protože vaření bude rychlejší. Pro indukci je potřeba speciální nádobí, které disponuje feromagnetickým dnem. Dnes najdete v obchodech velký výběr nádobí, které je s indukcí kompatibilní.

Jaké jsou výhody vaření na indukci?

Vaření se stává s indukční eskou mnohem rychlejší a úspornější. Tím, že se okamžitě zahřeje pouze dno hrnce, nečekáte na postupné zahřívání desky. Jakmile hrnec sundáte z indukce, deska ihned zchladne a nehrozí, že se popálíte.

Tím, že je ohřev opravdu cílený jen na umístěnou nádobu, také nedochází k připalování zbytků jídla. Indukce se tedy mnohem lépe čistí, protože neřešíte připálené zbytky potravin nebo tekutin.

Pokud se rozhodnete pro pořízení indukční desky, může to být zezačátku nákladné. Pořizovací cena desky je stále o něco dražší než u jiných typů varných desek. Spolu s indukcí si musíte koupit nádobí k tomu určené. Ale vyšší počáteční investice se vám poměrně rychle vrátí díky úspornějšímu vaření.

Foto: Shutterstock

Máte doma nádobí na indukci?

Na indukční varnou desku můžete dávat pouze nádoby, které jsou k tomu určené. Nutně si nemusíte kupovat nádobí nové, pokud tedy nevlastníte pouze smaltované hrnce. Jak zjistíte, zda je vaše současné nádobí vhodné na indukci? Vezměte jakýkoliv magnet a přiložte ke dnu nádoby. Pokud se magnet zachytí a nádoba má rovné dno, neměl by být s indukcí problém.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mygreenmontgomery, Consumerreports