Musí se nabíječka opravdu vytahovat ze zásuvky?

Nabíječku využíváme dennodenně i několikrát, abychom si nabili telefon. Někdo nabíječku vypojuje kvůli bezpečnosti. Někdo zase odpojuje nabíječku od napětí i kvůli snížení spotřeby energie. Jak je to tedy s napájecím zařízení?

Ovlivňuje zapojená nabíječka naší bezpečnost?

Dříve se vyráběné zdroje energie velmi přehřívaly. Pokud jsme ponechali nabíjecí zařízení v zásuvce hrozilo riziko zkratů a také se zvýšila spotřeba elektrické energie. Současné nabíječky se vůbec nepřehřívají a spotřeba elektrické energie tím není vůbec vysoká.

Jaká je spotřeba elektrické energie při zapojené nabíječce?

V současné době se mnoho lidí snaží snížit spotřebu elektrické energie. Snaží se co nejméně zapojovat a zbytečně nezapínat různé spotřebiče. Jak je to vlastně se spotřebou takové nabíječky na telefon?

Tím, že nabíječku vypnete ze zásuvky, když jí aktivně nepoužíváte, moc peněz neušetříte. Za rok je to ušetření necelých 200 Kč. Na druhou stranu, pokud takto vypojíte více zařízení, tak se spotřeba elektrické energie sníží o něco více.

Největší spotřeba je u rychlovarné konvice, zapojeného notebooku, herních konzolí a dokonce i kopírky a tiskárny. Zkuste si večer vzpomenout a vypojit tato zařízení ze zásuvky, pokud je nebudete déle využívat.

Abyste nemuseli vytahovat každou zásuvku zvlášť, pořiďte si prodlužovací kabel s vypínačem. Umístěte je do míst, kde se soustřeďuje nejvíce zapojených zařízení. Potom už jen stačí zapnout nebo vypnout nebo zapnout tlačítko.

Foto: Shutterstock

Jak jinak snížit elektrickou energii na spotřebičích?

Chcete opravdu ušetřit energii na jednotlivých spotřebičích? Při zařizování bydlení se zaměřte na spotřebiče, které jsou označeny jako nejvíce úsporné. Bývají cenově o něco vyšší, ale zajistí vám pravidelnou nižší spotřebu než ostatní spotřebiče. V případě svítidel si vyměňte klasické žárovky za LED žárovky, které vám také znatelně uspoří využívanou energii.

Foto: Shutterstock, zdroj: Inspirecleanenergy, USAToday, ZDNet