Fotovoltaické solární panely mohou přetěžovat střechy. Zvyšuji i riziko požáru

V dnešní době snad úplně každý hledá možnosti a příležitosti, jak ušetřit. Vzrůstající cena elektřiny vede spoustu lidí k alternativnímu a soběstačnému řešení v podobě vlastní fotovoltaické elektrárny. Využití solárních panelů sice slibuje vidinu úspory, na druhou stranu s sebou jejich instalace zejména na ploché střechy přináší i jistá rizika. Nicméně rostoucí ceny elektřiny a energetická nezávislost jsou relevantním důvodem, proč je pro spoustu majitelů nemovitostí fotovoltaická elektrárna na klíč velmi populární způsob, jak ušetřit za elektřinu a zhodnotit svou nemovitost.

Instalace solárních panelů vypadá jednodušeji, než ve skutečnosti je

Míjíme-li rodinný dům, jehož součástí jsou nepřehlédnutelné černé panely na střeše, ve většině z nás pohled na ně vyvolá dojem, že jejich instalace nemůže být nic složitého. Pakliže se při instalaci panelů na střechu podaří tyto články ukotvit tak, aniž by došlo k narušení hydroizolace, pak se zdá, že všechno dopadlo na jedničku.

Instalace sice může proběhnout bez nutných komplikací a potíží, jsou tu ale další možná rizika, která s sebou solární panely přináší. Většina lidí si je ale buď vůbec neuvědomuje, nebo si je nepřipouští.

Foto: Vaclav Volrab / Shutterstock.com

Ploché střechy nejsou navržené na velké zatížení

Problém může nastat při instalaci solárních panelů na ploché střechy. Ty totiž nejsou navržené na dodatečné zatížení. To představují samotné fotovoltaické panely. Co když ale v zimě napadne sníh? Díky němu se ještě zvýší zatížení střechy, ulehlý a vlhký sníh může mít opravdu značně vyšší hmotnost. Dojde-li k navátí sněhu mezi jednotlivé solární panely, může dojít i k propadu střechy!

Problémem je skutečnost, že na malé střechy nepotřebujete stavební povolení. Možné riziko tak nemůže odhalit stavební úřad. Majitel nemovitosti si pak vesele nainstaluje na střechu solární panely, aniž by věděl, jak moc tím riskuje. Proto je na místě pozvat si na místo statika a nechat ho, aby se vyjádřil, zda je konstrukce schopna takovému zatížení odolat.

Čtěte také: Fotovoltaiku nelze považovat za „čistý“ zdroj elektrické energie, jak si laická veřejnost myslí

Solární panely zvyšují riziko požáru

Další negativní stránka solárních panelů pramení ze skutečnosti, že zvyšují riziko požáru. Tohle je bohužel věc, kterou si většina lidí vůbec neuvědomuje, přitom je to velké riziko.

Může dojít ke zkratu, úmyslnému zapálení jednotlivých článků a malér může být na světě. Snadná není ani případná likvidace vzniklého požáru, protože instalované solární panely zhoršují možnost chození a pohybu hasičů, nemluvě o tom, že je zde riziko, že se propadne střecha a dojde k ohrožení jak hasičů, tak i ostatního majetku.

Fotovoltaické panely nabízejí naší společnosti mnoho benefitů, nicméně existuje i řada negativ, která je nutné před samotnou realizací dobře zvážit a zhodnotit.

Foto: Shutterstock.com.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!