Pokud vám netěsní lednice, nedoplatíte se. Proveďte účinný test s bankovkou

Lednice je součástí domova, bez které se obejdeme jen těžko. Přeci jen udržovat potraviny v chladu, a v co největší čerstvosti, dnes patří k běžným standardům, proto je nutné se o lednici dobře starat. Nejde však jen o běžný úklid, kontrolu si zaslouží celý spotřebič, jelikož vadné těsnění vám může nenápadně odčerpávat rodinný rozpočet celé měsíce.

Je pravda, že nikdo tyto větší spotřebiče nemění rád, ovšem občas je to nutnost. Je obecně známým pravidlem, že jakýkoliv požírač elektrické energie v naší domácnosti musíme pravidelně kontrolovat, jelikož i malá vada může výrazně zvýšit jeho spotřebu. 

Signály, které napoví

Existují signály, které jednoduše napoví, že s lednicí není něco v pořádku. Zpravidla se jedná o drobné závady, které opravíte i sami. Prvním takovým je špatná stabilita, která může spotřebič vychylovat z nožiček a mít vliv na zavěšení dveří. V takové případě bude lednice vydávat zvláštní zvuky vibračního charakteru. V momentě nejistoty ihned zkontrolujte, že lednice stojí rovně, případně ji podložte a vše se vrátí zase do normálu.

Dalším, a velice výrazným signálem, je špatná teplota skladovaných potravin. V tomto případě si sami nepomůžete, musíte nechat spotřebič zkontrolovat a v případě závažné poruchy přemýšlet o opravě.

Nezapomeňte, že opravy motoru lednice jsou velice nákladné. Vždy se ujistěte, že oprava nevyjde dráž než nákup nového spotřebiče. Neváhejte ani v případě, že máte doma už starší kousek. Vše ve vaší domácnosti by mělo mít energetickou třídu A. 

Foto: Shutterstock

Jak zjistit, že lednice správně těsní?

Těsnění je jednou z nejporuchovějších částí lednice. Energetické spotřebiče jsou opatřeny zámkem, který má hlídat, abyste přístroj neotevřeli několikrát za sebou a nepustili dovnitř příliš teplého vzduchu. Ruku na srdce, dodržujete to, nebo patříte k případu, že s dvířky z nedočkavosti trhnete? Pokud ano, očekávejte, že těsnění bude roztrhané nebo narušené skutečně brzy.

A jak si to ověřit? Dle našeho návodu zcela jednoduše! Vezměte si obyčejnou bankovku, vložte ji mezi rám a dvířka lednice, zavřete. Nyní opatrně bankovku vytahujte ven. V pořádku je, když klade odpor, dokonce se vám to možná ani nepovede. V případě, že proklouzne zcela hladce, těsnění nefunguje, jak má a vás to může stát nemalé náklady na elektrický proud.

Udržujte své spotřebiče v dobré kondici, pravidelně vše kontrolujte, můžete tak ušetřit i tisíce ročně!

Foto: Shutterstock, zdroj: greenlivingideas, thekitchn