Zákaz plynových kotlů přichází z Bruselu. Pro Čechy to bude velká rána

Jak už to bývá zvykem, Evropská unie si připravuje zákon o zákazu plynových kotlů, který se negativně dotkne doslova každého Čecha. Pomalu se připravte, že vám plynový kotel už nikdo neopraví. Zákaz plynových kotlů by měl začít poměrně brzo. Už od roku 2029.

Příspěvek od státu přišel na zmar

Není tomu dávno, co ještě stát nedávno přispíval nemalou částku právě na plynové kotle. Proto je udivující, že Evropská unie přišla právě s návrhem na zákaz plynových kotlů. Momentálně se tento návrh nachází ve fázi připomínkování.

Sice se Evropská unie aktivně staví proti fosilním palivům, ale také se snaží snížit negativní vliv plynových kotlů. A to především tím, že chtějí zvýšit minimální účinnost z 86 procent na 115 procent. Bohužel takovou účinnost plynové kotle nesplňují. A jediné zařízení, které tuto účinnost splní, je tepelné čerpadlo a případně kombinované zařízení.

Foto: Shutterstock

Češi si připlatí

Pro Českou republiku to tedy znamená v budoucnosti velké výdaje. A to zejména stovky tisíc domácností, které topí právě plynovými kotli. Statistiky ukazují, že téměř půl milionu bytů má plynový kotel. Tyto byty využívají plyn nejen na topení, ale také k ohřevu vody a k vaření.

Pozitivní na tom je akorát to, že na změnu kotle mají Češi relativně dost času. Tento návrh musí být schválen všemi členskými státy EU. Je toto však správná cesta? Nebo jen EU chce nařizovat další zbytečné a absurdní nesmysly, které ztěžují život každému člověku?

Nebylo by lepší, kdyby se principy EU opět vrátily tam, kam patří? Aby principy lidem spíše pomáhaly než škodily? Všechny tyto zákony snižují konkurenceschopnost samotné České republiky. Nešlo by to třeba udělat i jinak? Každý má možnost ovlivnit budoucnost Evropské unie, ale je třeba se aktivně zapojit do diskuzí a aktivně se prosazovat, abychom byli slyšeni.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ecostandard