Zahradu je potřeba hnojit i v zimě. Jen tak ze sebe vydá to nejlepší

Hnojení zahrady během zimy je časté téma, které mnozí doporučují, zatímco jiní zavrhují jeho účinnost. Pravda se však skrývá někde mezi, neboť může být užitečné pouze v určitých případech, a to než přijdou mrazíky. Jak tedy půdu vyživit, aniž by vás to stálo zbytečné úsilí? 

Rostliny potřebují především dusík a fosfor 

Ačkoli si mnozí zahrádkáři myslí, že hnojení půdy během zimy není prospěšné, pokud na to půjdete správně, skutečně vám může pomoci. Jednak byste se ho měli provádět ve správnou dobu a jednak použít správné výrobky. Obzvláště důležité je se ujistit, že hnojivo obsahuje fosfor, který je nezbytný pro posílení kořenů a dobrý růst květů a plodů. Zároveň však nesmíte zapomínat na dusík, který rostlinám zajistí zdravé listy a stonky. 

Pokud se tedy rozhodnete hnojit během zimy, rozhodně dbejte na obě tyto složky. Jakmile jimi obohatíte svou půdu, budou rostliny lépe připravené na jarní růst. Mimo jiné si navíc získají větší odolnost vůči škůdcům a nepříznivým podmínkám. Vždy je také dobré ujistit se o potřebách jednotlivých druhů a řídit se podle toho, co je pro ně nejvhodnější. 

Foto: Shutterstock

Pomůže i kravský hnůj 

Své rostliny můžete hnojit také kravským nebo koňským hnojem. Ten je totiž bohatý na základní živiny a rozkládá se velmi pomalu. Půdu tedy obohatí postupně a kromě toho se jedná o zcela přírodní alternativu.

Nikdy nehnojte během mrazíků

Neméně důležitá je také doba hnojení. Půda dokáže vstřebat živiny pokud není zamrzlá, takže se ji pokuste obohatit ještě před tím, než přijdou mrazíky. Ideálně tedy pokud předpověď hlásí na několik dalších dnů teploty nad nulou. V opačném případě by se mohly vyplavit nebo odpařit ještě před tím, než je vaše rostliny dokáží kompletně vstřebat. 

Foto: Shutterstock, zdroj: PlantingTree, Groundsguys