V Česku je trend pěstování rajčat na balkoně. Je to jednoduché a zvládne to každý

I když nemáte zahradu, stále můžete pěstovat rajčata na balkoně, lodžii nebo terase. Jejich pěstování je snadné a zvládne ho i začínající pěstitel. Nakonec budete odměněni voňavou a chutnou úrodou.

Správný výběr odrůdy

Není nic lepší, než nasadit si na balkon či terasu květináč plný rajčat. Stačí vybrat vhodný druh rajčat, zajistit jim slunné stanoviště a pravidelně zalévat. Pokud dodržíte správnou péči, můžete se brzy těšit z vlastnoručně pěstovaných a čerstvě utržených rajčat, která budou lahodit vašemu jazyku i žaludku. Tak si zahoďte starosti o zahradu a pusťte se do pěstování této skvělé zeleniny na vašem balkoně!

Místo je klíčové

Rajčata potřebují také dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Před výsadbou je vhodné přidat do půdy kompost nebo jiné organické hnojivo. Dbejte také na pravidelné zalévání rostlin, ale vždy tak, aby půda nebyla příliš vlhká.

Další důležitým krokem je pravidelné odstraňování plevelů kolem rostlin a řezání bočních výhonků, aby se zvýšila produkce plodů. Pokud se objeví škůdci nebo nemoci, je důležité okamžitě jednat a použít vhodné prostředky k ochraně rostlin.

Správnou péčí a dodržením těchto základních pravidel můžete dosáhnout bohaté a chutné sklizně rajčat. Buďte trpěliví a pečliví, a vaše rajčata vám odmění lahodnými plody plnými vitamínů a chutí.

Truhlík nebo květináč

Při pěstování malých rajčat na balkóně je důležité zvolit vhodné samo zavlažovací truhlíky o délce 50 cm, do kterých lze umístit až 3 sazenice. Díky nim se vyhnete častému zalévání a přemokření rostlin, což může způsobit různé nemoci.

Pokud se rozhodnete pěstovat rajčata tyčková, je důležité zajistit jim dostatek prostoru k růstu. Proto je ideální volit větší květináče nebo nádoby s minimálním průměrem 40 cm a hloubkou 30 cm. Čím více místa budou mít rostliny k dispozici, tím lépe se budou vyvíjet a plodit. Je tedy důležité dbát na správnou velikost nádob pro pěstování rajčat tyčkových.

Foto: Shutterstock

Živiny jsou důležité

Pro bohatou úrodu rajčat je důležité zajistit jim teplou půdu s dostatečným množstvím živin. Nejlepší je vysadit rajčata do substrátu určeného pro plodovou zeleninu nebo do klasické zahradnické zeminy.

Skvělým způsobem, jak zajistit rajčatům potřebné živiny, je použití chlévského hnoje, který může být dostupný i ve formě granulí. Nádobu naplňte dnovou vrstvou hnoje a pak zeminou. Můžete také použít nadrobno nasekanou trávu, která se při rozkladu zahřeje a pomůže rychlému růstu rajčat. Během celé sezóny je důležité rajčata pravidelně přihnojovat, ideálně formou zalévání, aby se jim dostávaly veškeré potřebné živiny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Orangecountycablerailing, BHG