Už žádné doplácení za energie sousedům. Novou vyhlášku určitě neocení všichni

Už vás unavuje platit za spotřebu energií v jiných domácnostech? Potom pro vás máme opravdu skvělou zprávu – změna v systému rozúčtování energií vám přinese úlevu. Starý systém byl nevýhodný pro obyvatele bytových domů, kteří se snažili šetřit. Od začátku roku 2024 se však náklady na teplou vodu a teplo v domech s centrálním vytápěním změní.

Nové podmínky a nová pravidla

Od začátku roku začala platit nová pravidla pro rozdělování nákladů na vytápění, zavedená novelou vyhlášky 269/2015 Sb. Tato změna má zajistit spravedlivější rozdělení nákladů na teplo. Nová vyhláška zohledňuje rozdílnou energetickou efektivitu budov, která se může lišit dům od domu, a také se snaží o férovější rozložení nákladů mezi jednotlivé byty.

Instalace tepelných čerpadel

Některé bytové domy tento problém řeší instalací individuálních topných zařízení pro každou bytovou jednotku. Často se však jedná o elektrokotle nebo plynové kotle, které umožňují každému bytu platit za svou vlastní spotřebu energie. Srovnání cen elektrokotlů najdete zde a cen plynových kotlů zde.

Další zajímavou možností, která si získává stále větší a větší popularitu, je, že si budete moci instalovat výkonná tepelná čerpadla pro celý bytový dům. Tepelná čerpadla jsou často vnímána jako dražší a méně efektivní zdroj vytápění. Jejich instalace v moderních domech může přinést významné výhody.

Domácnosti více ušetří

Tato novela přináší dvě klíčové změny. První změnou je snížení tzv. dolního limitu z 80 % na 70 %, což znamená, že platby za vytápění klesnou u bytů, které teplem šetří, a tím se zvýší motivace k hospodárnému vytápění. Prakticky to znamená, že jestliže topíte méně, vaše spotřeba na metr čtvereční má činit minimálně 70 % průměru, místo dosavadních 80 %.

Druhou zásadní změnou je úprava poměru základní a spotřební složky na základě energetického průkazu budovy. Úspornější budovy budou mít vyšší základní složku než běžné stavby, protože v nich dochází k většímu přenosu tepla mezi jednotlivými byty. U budov s nejvyšší energetickou náročností, kde dochází k největším tepelným ztrátám, zůstane ale poměr základní a spotřební složky nezměněn.

Foto: Shutterstock

Povinné informování o spotřebě

Novinka se týká i samotných měřidel spotřeby energií. Pro systémy, které již vlastníci nemovitostí nainstalovali a které umožňují měsíční informování, platí tato povinnost od 1. ledna 2024. Pro ostatní budovy začne povinnost poskytovat měsíční informace o spotřebě platit od začátku roku 2027, kdy se tato povinnost rozšíří na většinu bytových domů v České republice.

Foto: Shutterstock, zdroj: Zakonyprolidi, mmr.gov, Vytapeni.tzb-info