Co vám chce pes sdělit olizováním obličeje? Ne vždy jde o projev náklonosti

Pes je věrný přítel člověka, který na vás oddaně čeká a nadšeně vás vítá, i když jdete pouze na minutu vynést odpadkový koš. Radost z vašeho návratu váš psí společník projevuje tak, že vrtí ocáskem, skáče na vás a olizuje vám obličej. Pokud vám pes často olizuje obličej během vítání, hraní nebo krmení, nemusí to být pouze důkaz jeho lásky k vám. Psí pusy mají i další významy, které stojí za to znát.

Psí instinkty pracují naplno

Olizování je pro psy přirozené a instinktivní chování. Feny olizují svá štěňata, aby je omyly, utěšily je a také povzbudily k prozkoumávání světa. Lidé komunikují více rukama. Ruce používají k pozdravu, pohlazení i utěšení. Tuto funkci u psa obstarává právě olizování. Jazykem a pusou poznávají svět, jí, nosí věci i si hrají. Váš pes vám tedy olizováním může vyjadřovat náklonnost nebo vás tímto způsobem uklidňuje, když z vás cítí stres, smutek či napětí. Psí empatie je neuvěřitelná.

Když olizování značí problém

Ač je olizování u psů přirozené, a každý pes a každé plemeno tento komunikační nástroj používají v jiné míře, jsou i situace, kdy psí pusa upozorňuje na nějaký závažný problém. Jakmile vás pes začne z ničeho nic silně olizovat, může to značit, že je rozrušený, má nějaký zdravotní problém, například alergii nebo ho něco bolí. Pokud se vám chování vašeho mazlíčka nezdá, kontaktujte raději jeho veterináře. Olizování psy uklidňuje, proto je také pravděpodobné, že vás začnou olizovat, když se bojí a jsou vystresovaní. Olizuje se váš pes na hlučném místě nebo v nové společnosti? Raději mu ulevte a změňte prostředí.

Foto: Shutterstock

Když pes olizuje sebe

Pokud pes nadměrně olizuje sebe, lidi nebo okolní předměty, může to značit jeho dlouhodobou nepohodu i obsesivně kompulzivní poruchu. Takové olizování může vést, až k bolestivosti jeho jazyka nebo vypadávání srsti. Pokud takové chování začnete pozorovat, zkuste změnit prostředí. Jděte na procházku, hrajte si, mazlete ho. Pokud se k vašemu psímu společníkovi budete chovat laskavě, určitě vám to milionkrát vrátí.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheKennelClub, Insider