Nemálo lidí si chybným používáním poškozuje myčku i samotné nádobí. Dodržujte důležité zásady

S rychlým tempem života, kterým dnes žijeme, se mnoho lidí spoléhá na myčky na nádobí, především vzhledem k úspoře času a usnadnění úkolů v kuchyni. Nicméně, i když jsou myčky na nádobí vynikajícím pomocníkem v domácnosti, mnoho lidí stále nedosahuje jejich maximálního potenciálu. Správné používání myčky na nádobí může ušetřit čas, energii a peníze, zatímco špatné použití může vést k nečistotám a dokonce k poškození nádobí. V tomto článku se podíváme na nádobí, které by se v myčce nikdy umývat nemělo.

Pár tipů pro efektivní používání myčky

Naplňte myčku vždy správně – tedy se ujistěte, že do myčky umisťujete nádobí, aby se tam vešlo co nejvíce položek, ale přitom nebyly překryté. Dodržování doporučeného uspořádání nádobí v myčce podle velikosti a tvarů může zlepšit tok vody a usnadnit proces mytí. Většina myček nabízí různé programy pro různé typy nádobí a stupně znečištění. Použijte správný program pro dané množství a typ nádobí, aby se minimalizovala spotřeba energie a vody. Před umístěním nádobí do myčky, odstraňte větší zbytky jídla nebo mastnoty. To pomůže myčce snadněji odstranit zbytek nečistot během mytí, navíc zamezíte tomu, aby se myčka ucpala. Používejte také správné množství mycího prostředku a neopomíjejte pravidelné čištění.

Co do myčky nepatří?

I když jsou myčky na nádobí skvělým pomocníkem v domácnosti, existuje několik typů nádobí, které by se do ní nikdy nemělo dávat:

  1. Nádobí z nerezu, protože je náchylné k poškrábání a korozi v důsledku použití mycích prostředků a vysokých teplot v myčce.
  2. Dřevěné nádobí, které může absorbovat vodu a být náchylné k plesnivění nebo rozpadu.
  3. Nádobí s nátěrem, zdobením nebo ručním malováním, které se může v myčce poškodit.
  4. Dokonce některé druhy skla, především toho hodně jemného, které může vlivem mytí prasknout nebo zmatnět.
  5. Některé druhy plastů mohou být náchylné k deformaci nebo poškození při vysokých teplotách v myčce na nádobí, není vhodné zde umisťovat nádobí s lepenými prvky, protože lepidlo po čase povolí.
Foto: Shutterstock

Jaké nádobí mýt jenom ručně

Pokud si kladete otázku, jaké nádobí vůbec do myčky neumisťovat, jsou to především nože, které jsou sice velmi odolné, ale vysoké teploty jim rozhodně nesvědčí, především pak většině rukojetí. Do myčky dále nepatří křišťál, hliníkové nádobí, termosky nebo příkladně pánve s keramickým povrchem. 

Efektivní používání myčky na nádobí zahrnuje výběr správného mycího programu, vhodného mycího prostředku a správného uspořádání nádobí. Kromě toho by mělo být do myčky vkládáno pouze nádobí, které je k tomu vhodné. Pokud budete dodržovat tyto zásady, můžete si být jisti, že vaše myčka na nádobí bude fungovat, co nejefektivněji a vaše nádobí bude vždy dokonale čisté a ušetříte si tak čas a energii, které můžete využít na jiné činnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: GoodHouseKeeping, ReadersDigest