Obnovte rámy oken. Smíchejte 2 suroviny a špína zmizí bez poškození

Mytí okenních rámů nepatří mezi oblíbené činnosti. Usazuje se na nich spousty prachu, špíny, pylů a dalších možných nečistot vířících se vzduchem. Když chceme mýt důkladně umytá okna, nemůžeme parapety vynechat. Jak si mytí usnadnit a zpříjemnit? Podívejte se na tipy v našem článku.

Příprava

Na okenních parapety jak zvenku tak zevnitř rádi odkládáme různé dekorace a květiny. Předtím než začneme s jejich mytím, odstraníme všechny předměty. Případně sundáme sítě proti hmyzu, abychom se dostali na všechna dostupná místa. V horních patrech si vypodložíme vyklápěcí okna pro lepší přístupnost ke všem částem rámu.

Čištění oken

Nejprve odstraníme plíseň – pokud jí na oknech máme. Použijte k tomu prostředky přímo určené na plísně. Nejvhodnější by bylo plísním pro příště předejít. Vhodněji seřídit okna, zamezit jejich rosení a snížení vlhkosti v domě. Po jejich odstranění pokračujme v čištění oken.

Jako další přijdou na řadu rámy a parapety. Nezapomeňte ani na různé spáry, kde se usazuje velké množství nečistot a prachu. Prvně hrubou špínu vysajte vysavačem. Zbytek odstraníte pomocí starého kartáčku na zuby.

Foto: Shutterstock

Pasta jen ze dvou ingrediencí

Abyste nemuseli drhnout parapety a rámy silou, pomozte si čisticí pastou. Potřebujete jen jedlou sodu a peroxid vodíku (seženete v drogeriích). Na místa nasypte jedlou sodu a přelijte peroxidem. Nechte chvilku směs působit a potom utřete ubrouskem. Díky reakci těchto dvou ingrediencí špína půjde dolů sama.

Pokud nemáte peroxid vodíku, využijte místo toho ocet. Efekt bude v podstatě stejný. Nastane šumivá reakce, která pomůže k efektivnímu odstranění nečistot. Hadříkem nebo kartáčkem pak dočistíte zbylou špínu, která na rámech zůstala.

Foto: Shutterstock, zdroj: bobvila, bakingsodaguy, HouseDigest