Většina Čechů neumí ohřát párky správně a připravují se tak o skvělou chuť

Možná jste si mysleli, že ohřát párky není nic složitého. Stačí je propíchat vidličkou, vložit do mikrovlnné trouby nebo do horké vody a je to. Pokud to takto praktikujete, určitě jste už zažili spoustu situací, kdy vám párky popraskaly a jejich chuť také nebyla úplně podle vašich představ, i když jste si koupili párky s vysokým obsahem masa. Jak tedy párky správně uvařit, aby chutnaly skvěle?

Párky jedině s vysokým obsahem masa

Párky patří mezi uzeniny, které se vyrábějí z mletého masa, a to především z vepřového nebo kuřecího. Liší se vesměs množstvím použitého masa a přidaným kořením. Do párků se přidává i jemná strouhanka, jejíž úkol je spojit všechny ingredience dohromady tak, aby maso zbytečně nevysychalo. Sůl se přidává nejen pro zvýraznění chuti, ale také pro konzervaci masa, které tak déle vydrží. Pokud patříte mezi milovníky uzenin, raději si kupujte ty, které obsahují vysoký podíl masa. Není problém na trhu sehnat párky, které obsahují i více než 90 % masa. Na chuti to je rozhodně poznat.

Jak zabránit popraskání párků

Jestli žijete v domnění, že párky dokáže uvařit každý, divili byste se. Existuje několik zásad, které je potřeba dodržovat i při tak jednoduché činnosti, jako je ohřívání uzenin. Většina lidí totiž dělá chybu hned v prvopočátku. Vytáhnou studený párek z ledničky, vloží ho do studené vody a tu následně ohřívají. To je ale chyba. Párek by měl prvně dosáhnout pokojové teploty, jedině tak totiž nedojde k jejich popraskání, které má za následek ztrátu chuti.

Foto: Shutterstock

Jak dlouho vařit párky

S ohřevem párků byste to neměli přehánět. Dlouhé vaření jim totiž neprospívá. U párků méně znamená více. Prvně přiveďte vodu k bodu varu, a do vroucí vody párky vložte. Ale pouze na chvilku, během které se párky prohřejí a dostatečně změknou, ale nestačí se rozvařit nebo popraskat, a ztratit tak svou specifickou chuť. Párky by se neměly vařit déle než tři minuty, v opačném případě se mohou soli a další látky obsažené v párku začít rozkládat na škodliviny. Konzumace takových párků by vám proto nemusela udělat dobře.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBCGoodFood, RealSimple