Malujeme pokoje: Stříkací pistole, váleček, nebo štětka?

Malování

Není nad to, když si doma či na zahradě dokážeme vyrobit, opravit nebo sestavit něco svépomocí. A co teprve, pokud se pustíme rovnou do vymalování celé místnosti! S trochou šikovnosti to zvládne každý z nás. Kromě zvolení správné barvy je však důležité vybrat si i vhodné pomůcky. Nabízí se tři možnosti: stříkací pistole, váleček a štětka.

Foto: Unsplash

Stříkací pistole: dražší záležitost s perfektním výsledkem

Pro malíře-amatéry je tento vynález úplný požehnáním. Umožňuje totiž rychle a celkem snadno vytvořit rovnoměrný nános bez viditelných šmouh. Používání stříkací pistole však chce trochu cviku. Velmi důležité je si předem promyslet vzdálenost od stěny a správný úhel. Pokud nemáte se stříkací pistolí zatím žádné zkušenosti, doporučujeme pro první použití přivolat někoho, kdo už s ní pracoval, a poprosit jej o radu. Pořizovací cena stříkací pistole navíc není zanedbatelná – obvykle se pohybuje v řádech tisíců korun.

Váleček: naprostá klasika

Malířské válečky jsou klasika, které v porovnání se štětcem výrazně šetří čas. Díky širokému záběru umožňují provádět dlouhé, pravidelné tahy a zanechávají tak po sobě relativně rovnoměrnou vrstvu barvy. Nevýhodou může být riziko, že v případě nekvalitního podkladu na sebe váleček může lepit dřívější vrstvy barvy. Při používání pak dbejte na to, abyste vybrali vždy vhodnou velikost – do rohů volte malé válečky, tzv. „zároháky“, na volnou plochu stěny si můžete dovolit použít větší válečky.

Foto: Unsplash

Štětka: na doladění detailů

Malovat celou stěnu jen pomocí štětky není dobrý nápad. Ze všech zmiňovaných pomůcek právě štětka vytváří nejvíc šmouh a její použití je „nejšpinavější“. Může navíc zanechávat na stěně jednotlivá vlákna. Je však k nezaplacení při malování menších ploch (například na hranici stěny a stropu), kam se nedostanete s válečkem, a kde je třeba pečlivější a jemnější práce, aby se předešlo nechtěnému „přetažení“.

Foto: Unsplash

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!