Originální způsob, jak se zbavit červotoče. Jednou provždy

Červotoče v domácnosti odhalíte relativně snadno. Možná jste už někdy zaslechli v nočním tichu domova jemné chroupání, které se ozývá téměř ze všech stran. Nebo jste také nalezli jemný dřevěný prášek kolem nábytku, krovů a ostatních dřevěných předmětů. Pokud ano, pravděpodobně vás navštívil tento drobný ničitel dřeva. Jak se ho ale trvale zbavit?

Červotočů je mnoho druhů

Existuje několik druhů tohoto dřevokazného hmyzu. Jmenujme například červotoče proužkovaného, umrlčího, peřenitého, kostkovaného a hnědého. Nevítané jsou ale všechny druhy. Největší škody nezpůsobují dospělí jedinci, ale larvy, které na dřevě hodují a vytváří v něm chodbičky. Tyto tunely snižují pevnost dřeva, proniká do nich voda i plísně a obecně zhoršují kvalitu materiálu.

Každá samička červotoče dokáže naklást až 50 vajíček. Z těch se za měsíc líhnou larvy, které se okamžitě pustí do dřeva. Během dvou měsíců se larva až 4x svlékne a koncem léta se zakukluje a v tomto stavu přečká zimu. Dospělý jedinec se líhne až na jaře následně z dřeva prokouše ven, množí se a celý proces se opakuje.

Foto: Shutterstock

Jak se červotoče zbavit

Je mnoho způsobů, jak červotoče zlikvidovat a vypudit. Asi nejběžnější je impregnace dřeva proti podobným škůdcům. Ta ale pomůže většinou jen v případě stavby nového stavení. V případě již napadeného dřeva už stačit nemusí. Další možností je použití mikrovlnného záření. Tito červi jsou velmi náchylní na tepelné změny. Záření o hodnotě 2500 MHz brouka spolehlivě zlikviduje. Teplota záření ale dosahuje až 90 stupňů a nelze tak pracovat s každým povrchem. Navíc ani nechrání dřevo proti dalšímu napadení. Je pak potřeba dřevo dobře naimpregnovat.

Velmi moderním způsobem je i možnost ozařování dřeva. K účelům likvidace se používá ionizující záření gamma. Doba záření je 2 dny, nepoškodí dřevo a spolehlivě v něm zlikviduje vše živé. Bohužel, vzhledem k omezené velikosti ozařovací komory je tato metoda vhodná spíše pro nábytek. Ozáření celé stavby není mometálně ekonomicky proveditelné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Permagard, wikiHow