Udělejte si domácí aviváž s extrémní účinností. 5 litrů stojí pár korun

Vyndat z pračky příjemně vonící prádlo je většinou zásluha vhodně zvolené aviváže. Na trhu je aviváží nepřeberné množství, což přímo navádí k experimentování s různými značkami nebo rozhodování o koupi na základě ceny. Při vybírání aviváže se ale mějte na pozoru, je totiž možné, že váš oblíbený typ aviváže obsahuje toxické látky, které by vám mohly způsobit kožní reakce nebo jiné zdravotní problémy. Pokud je pro vás složení napsané na aviváži španělská vesnice, vsaďte raději na jistotu a vyrobte si aviváž domácí.

Proč si připravit domácí aviváž

Pokud patříte mezi jedince s citlivější pokožkou, možná jste již sami zaznamenali, že používání některých typů aviváží nedělá vaší pokožce dobře a při nošení takto vypraného oblečení se vám objevuje alergická reakce. I v případě, že tuto zkušenost nemáte, byste měli při používání aviváže zpozornit, především pokud perete oblečení i pro malé děti, jejichž pokožka je hodně senzitivní. Díky domácí aviváži se vám bude prádlo snadno žehlit a příjemně vonět. Navíc je její příprava lehká a rychlá. Přírodní aviváž je také šetrná k přírodě i vaší peněžence, vyjde vás totiž mnohem levněji, než aviváž kupovaná.

Aviváž z jedlé sody a kamence

Na tuto aviváž potřebujete 5 lžic jedlé sody, trochu jablečného octa, 250 mililitrů horké vody, 20 kapek esenciálního oleje a 1 litr kamence. Připravte si také plastovou lahev o objemu 5 litrů. Veškeré přísady smíchejte dohromady. Směs bude trochu pěnit, tak se toho nezalekněte a naplňte ji do připravené lahve. Před každým použitím lahev protřepejte a do každého praní přidejte 50 mililitrů této aviváže.

Foto: Shutterstock

Aviváž s octem a esenciálním olejem

Na tuto aviváž není potřeba velké množství ingrediencí. Stačí vám ocet, ideálně vinný nebo jablečný. Pokud ho ale nemáte po ruce, můžete použít i klasický lihový. Smíchejte půl litru octa s půl litrem převařené vychladlé vody a přidejte 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Uchovávejte v uzavřené lahvi. Před každým praním tuto směs protřepte a nalijte 40 mililitrů do pračky do přihrádky určené pro aviváž. Obsažený ocet změkčí prádlo a zároveň poslouží k odstranění nečistot z vaší pračky. Esenciální olej zase prádlo hezky provoní.

Foto: Shutterstock, zdroj: SmartSchoolHouse, everydaycheapskate