Vánoce jsou pro mnohé z nás těmi nejdůležitějšími a nejvýznamnějšími svátky v kalendářním roce. Jsou to svátky klidu, míru a také rodinné pohody. Spolu se začátkem adventu si většina z nás začíná zdobit svá obydlí, a to jak umělými kupovanými dekoracemi, dekoracemi doma vyrobenými tak právě i rostlinami, které jsou s Vánocemi spojeny. Které rostliny jsou tradičně s vánočními svátky spojovány?

Vánoční hvězda

Pryšec nádherný neboli Vánoční hvězda se pyšní své obrovské popularitě po celém světě. Je možné ji zakoupit v listopadu až prosinci, ale při její koupi je nutné si dávat pozor, aby byla v obchodě umístěna na místě, kde teplota nekolísá. Tato je totiž velmi náchylná na změnu teplot, a proto při jejím přenosu z obchodu ji musíme mít dobře zabalenou v papíru.

Vánoční hvězdu je možné zakoupit v mnoha barvách, a to od červené barvy přes bílou, lososovou či starorůžovou. Dále si při výběru květiny můžeme vybrat z různých velikostí. Záleží pouze na nás, zda se nám více líbí maličká rostlinka nebo naopak velká a mohutná.

Základní rady pro pěstování vánoční hvězdy

Velký nedostatek vody způsobuje opadávání jejích listů, avšak rostlina nemá ráda ani přemokření, a proto ji nenecháváme stát v misce s vodou. Co se týká vhodného stanoviště pro ni, měli bychom ji nejlépe umístit na okenní parapet či poblíž něho, protože Vánoční hvězda vyžaduje dostatek denního světla.

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je další rostlinou, která neodmyslitelně patří k Vánocům, a to zejména proto, že vykvétá právě v období Vánoc, kdy je denní světlo zhruba 8 – 10 hodin. V současné době kaktus můžeme zakoupit v mnoha barvách – bílá, červená, žlutá, růžová a další.

Základní rady pro pěstování vánočního kaktusu

Co se týká pěstování Vánočního kaktusu, tak tento je velmi nenáročný a zvládne se o něj postarat i úplný začátečník. Avšak pozor v období, kdy má kaktus nasazeno na květ, jelikož v tomto období je velmi citlivý na změnu místa. Po přemístění v této době se může stát, že přijdeme o všechny jeho květy, jelikož opadají. Rašelinový substrát s přídavkem písku je vhodnou volbou pro tuto rostlinu. Pokud volíme stanoviště, vybíráme spíše polostinné až stinné místo, kde nedosahují přímé sluneční paprsky. Kaktus nevyžaduje mnoho vody, avšak v období, kdy kvete, by neměl trpět nedostatkem vláhy, jelikož by mohla opadat všechna jeho poupata, ale také květy.

Jmelí

I přes skutečnost, že jmelí je vlastně parazitem na stromech, je další typickou rostlinou či symbolem Vánoc, s nímž je spojeno i mnoho zvyků a pověr. Na Vánoce se zavěšuje v domě s tím, že lidé si pod ním dávají pusu, aby byli šťastní, zdraví a odvážní po celý následující rok. Také se říká, že jmelí slouží jako prostředek proti uhranutí a pro splnění našich přání.

Avšak jmelí může zdobit náš domov také ve váze společně s dalšími dekoracemi či rostlinami. V současné době mnoho prodejců nabízí i barevně nalakované jmelí.

Foto: Unsplash.com, Photopea.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!