Jak vybrat šatní skříň

Šatní skříň patří do každé ložnice nebo předsíně. Díky ní máme oblečení skvěle uchované a čisté. Vzhled a velikost skříně se volí s ohledem na Vaše prostory a celkový design místnosti. Skříň by měla mít dostatečně veliký úložný prostor.

Kritéria pro výběr šatní skříně

  • Finanční možnosti
  • Požadované rozměry skříně a pro koho je určena (dospělí, děti, …)
  • Vzhled skříně, který bude zapadat do místnosti
  • Materiál, ze kterého je skříň vyrobena
  • Rozložení a velikost úložných prostor

Dětské skříně a skříně pro dospělé

Než se pustíte do konkrétního výběru skříně, je důležité si rozmyslet, pro koho bude tento kus nábytku sloužit. Pokud Sháníte šatní skříň do pokojíčku pro vaše děti, můžete zvolit menší velikost, která nezabere tolik prostoru. Důležité je snadné uspořádání, aby šla skříň dobře otevírat a byla přehledná. Nutností je, aby byl zdravotně nezávadný, proto je dobré volit lamino nebo masiv.

skříně pro dospělé určené do ložnice se od těch dětských v zásadě neliší. Jediným podstatným rozdílem je velikost, která musí být samozřejmě větší. To se týče i úložných prostorů. Provedení skříně je pak stejné, volí se lamino nebo masiv.

Vzhled skříně

Design šatní skříně se volí s ohledem na celkové provedení místnosti. Pokud máte moderní ložnici nebo dětský pokoj, pak není dobré pořizovat starší retro skříň, která se do moderní místnosti nehodí. Dobré je vybírat skříň co nejvyšší, aby zároveň měla co největší úložný prostor.

Barva skříně by také měla ladit s ostatním nábytkem. Pokud máte místnost malou, volte barvu co nejsvětlejší, aby skříň opticky místnost nezmenšovala.

Materiál skříně

Nejčastěji používaným materiálem je masiv. Dále se využívá například i lamino. Masiv je však materiálem, který je kvalitní a vydrží o trochu déle. Pokud volíte lamino, dbejte na jeho tloušťku, která by u polic měla být alespoň 18 mm, protože pokud bude menší, hrozí prohýbání polic.

Rozložení a velikost úložných prostor

Nedílnou součástí skříně je vnitřní úložný prostor. Ten by měl být co největší, aby se tam toho vešlo co nejvíce. Dobré je také dbát na celkové rozložení prostoru, to znamená, rozmyslet si, kde budou police, věšáky a kde šuplíky a podle toho vybírat konkrétní typ.

Šatní skříně jsou většinou společné jak pro muže, tak i pro dámy. Každý však ocení trochu jiné uspořádání vnitřního prostoru. Dámy upřednostňují více věšáků a míň polic a šuplíků. Naopak muži ocení polic a šuplíků více. Je zapotřebí tedy děla kompromisy a předem si ujasnit, která část skříně bude pro koho vyhrazena. Dámy navíc ocení i zrcadlo, připevněné na skříni.

Ceny šatních skříní

Ceny skříní jsou velmi různé. Vše záleží na velikosti a provedení. Ty nejmenší skříně mohou stát pouze do 3 000 Kč, ty největší třeba i 10 000 Kč. Cena se odvíjí i od uspořádání úložného prostoru, celkovém provedení nebo na kvalitě kování.

Pokud jste se rozhodli pořídit šatní skříň, je dobré si vyhradit dostatek finančních prostředků a koupit kvalitnější skříň, která vydrží alespoň několik let.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!