Sazenice muškátů nemusíte kupovat. Namnožte si je jednoduše z těch loňských

Muškáty jsou oblíbenou rostlinou, kterou si velká část domácností zkrášluje své parapety nebo záhony. Muškátům se v českých podmínkách daří výborně, ale na zimu je potřeba je zazimovat v interiéru. Pokud chcete vaši muškátovou zahrádku rozmnožit, nemusíte utíkat do zahradnictví pro nové sazenice. Sazenice si zvládnete snadno vypěstovat sami z muškátů, které už máte. Ukážeme vám, jak na to.

Jak si doma vypěstovat sazenice z muškátů

Namnožení muškátů není naštěstí nic složitého. Stačí si vybrat zralý a silný stonkový řízek, který má dva až tři páry listů. K rozmnožení můžete použít krátkou vrcholovou část stonku, což je běžný postup. Není to ale jediný způsob. Jednodušší je muškát namnožit z listu utrženého z kolínka. Stačí odstranit dolní listy řízku a ponechat pouze několik horních. Tím omezíte vypařování vody a kořeny se budou lépe vyvíjet. Pokud byste muškáty množily v sezóně a již by na nich rašily květy, odstraňte i je.

Díky čemu vám rostliny snadno vyrostou

Podpořte růst kořenů a ponořte spodní konec řízku do kořenového hormonu. Tvorbu kořenů podporuje i skořice. Poté vložte řízek do vlhké a snadno propustné půdy, kterou nasypete do hliněných nebo plastových nádob. Růstu rostlin pomůže, pokud budou mít nádoby drenážní otvory a použijete zeminu s příměsí rašeliny a perlitu.

Foto: Shutterstock

Jak na to prakticky

Vytvořte v zemině otvor velký 3 centimetry a řízek do něj vložte. Dbejte na to, aby byla půda dostatečně vlhká a udržujte vhodné mikroklima, které sazenicím svědčí. Aby vám prospívaly můžete na každou nádobu upevnit poklop nebo igelitový sáček. Vyhněte se nepropustným poklopům, pod kterým by rostlina dostatečně neprospívala. Důležité je, aby měl rostlina dostatečný přísun světla. Rostlinu udržujte zakrytou několik týdnů, poté ji můžete odkrýt, aby si lépe zvykala na běžné okolní podmínky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardeners, Extension.iastate