Síla mléka dokáže prodloužit životnost teflonových pánví

Každý máme doma nějakou oblíbenou pánev, na které rádi připravujeme pokrmy. V současné době je kladen důraz na zdraví a zdravé vaření. Čím dál více lidí pak vyhledává pánve, které jsou nepřilnavé a pro smažení je potřeba minimum tuku. Jsou různé druhy pánví, ale nejrozšířenější nepřilnavý materiál je teflon. Víte jak o teflonové pánve pečovat? Podívejte se s námi na triky, jak můžete starou poškrábanou pánev i obnovit!

Jak se starat o teflonovou pánev?

Nikdy nerozpalujte pánev na prázdno. Vlivem vysokých teplot se může začít rozkládat teflon a popraskat. Pozření teflonových částí pak může znamenat zdravotní problémy.

Potraviny v pánvi nikdy nemíchejte nerezovým nádobím. Vhodnými pomocníky jsou dřevěné nebo přímo teflonové míchačky., abyste povrch nepoškrábali.

Pánev po použití postačí jen otřít papírovým ubrouskem. Pokud čištění na sucho nestačí, jemně povrch očistěte horkou vodou s přípravkem na nádobí. Vždy použijte jen jemnou stranu houbičky.

Jak obnovit starou poškozenou pánev?

Samozřejmě se mlže stát, že nějakým nedopatřením povrch poškrábete. Pánev potom ztratí svojí přilnavost a vy už vybíráte novou. Ještě s tím počkejte, protože můžete povrch pánve obnovit těmito triky.

Foto: Shutterstock

Použití soli

Do pánve nalijte hrnek vody a přidejte dvě polévkové lžíce soli. Směs zahřejte do bodu varu a vařte za občasného míchání dokud se voda téměř neodpaří. Potom vařte ještě 3 minuty a pánev odstavte. Vznikne vám solná krusta.

Sůl omyjte pod teplou tekoucí vodou a pánev usušte. V dalším kroku si připravte olej. Rozprostřete 2 lžíce oleje po celé ploše. Zahřejte pánev a jakmile se z oleje začne kouřit, snižte teplotu na minimum. Takto nechte asi 15 minut. Po uplynutí doby pánev odstavte a nechte vychladnout. Omyjte pomocí přípravku na nádobí.

Pánev vydrží nepřilnavá asi 1 až 3 měsíce. Záleží na četnosti jejího používání. Jakmile přestane být nepřilnavá postup zopakujte.

Použití mléka

V tomto případě vám bude stačit pouze mléko. To obsahuje protein kasein. Vlivem vysokých teplot se tento protein přemění ve sloučeninu, která zajistí pánvi nepřilnavý povlak. Na dno poškozené pánve nalijte mléko a vařte po dobu 5 minut. Mléko po vychladnutí vylijte a umyjte saponátem.

Foto: Shutterstock, zdroj: GoodtoKnow, wikiHow