Prádlo byste neměli sušit doma. Tento způsob není vhodný

Pokud sušíte prádlo doma na sušáku, není to v žádném případě ideální možnost. Obecně se doporučuje využít sušičku, nebo prádlo v každé situaci naplánovat tak, aby mohlo schnout venku. Velké množství vody, které se totiž do místnosti v bytě uvolní může být pro lidské zdraví škodlivé. Za vše může houba zvaná Aspergillus, které svědčí vlhkost a může způsobit nemalé zdravotní komplikace.

Riziková aspergilóza

Aspergilóza je onemocnění způsobené plísňovou infekcí. Tato houba se nachází v půdě, rostlinách, listech, v mnoha dalších přírodních materiálech, ale také v našich domovech. Když se aspergillus dostane do plic, může způsobit infekci a zdravotní problémy.

Aspergilóza může postihnout lidi s oslabeným imunitním systémem, jako jsou například pacienti po transplantaci orgánů, lidé s HIV/AIDS, lidé s rakovinou a lidé užívající dlouhodobě kortikosteroidy. Symptomy aspergilózy závisí na síle infekce v těle, která může zahrnovat kašel, dušnost, bolesti na hrudi, únavu a horečku. Aspergilóza se může lišit od mírného onemocnění až po závažné. Proto je důležité dbát prevence a snažit se ze všech sil omezit její postup v domácnosti. 

Jak sušit prádlo a předejít nebezpečí

Nejhorší způsob je sušení prádla na topení, z tohoto způsobu se odpařuje největší množství vody. Jak efektivně sušit tak, aby se v místnosti neudržovala přílišná vlhkost, se dozvíte právě nyní. Existuje několik způsobů, jak správně sušit prádlo. Sušičky jsou nejrychlejším způsobem, ale jsou také tím nejdražším, navíc spotřebují mnoho energie. Pokud používáte sušičku, doporučuje se používat plnou dávku prádla a nastavit nižší teplotu. To sníží spotřebu energie a prodlouží životnost sušičky. 

Foto: Shutterstock

Větrání je důležité

Sušák na prádlo je levnější alternativou k sušičce. Nejlepší je používat sušák na prádlo v místnosti s dobrým prouděním vzduchu a ne na vlhkém místě. Sušení prádla na sušáku může trvat déle, ale je šetrnější k životnímu prostředí a k peněžence. Sušení na čerstvém vzduchu je nejlevnější způsob, ale trvá nejdéle. Pokud je to možné, vytáhněte prádlo ven na slunce, větřík procesu napomůže. Vybírejte si také látky, které se rychle suší, jako jsou především bavlna nebo polyester. 

Vždy je také dobré myslet na to, že i v sušičce a na sušáku musí mít prádlo prostor, aby se dobře vysušilo. Nepřeplňujte tedy ani jednu ze zmíněných variant velkým množstvím prádla.

Praní je součástí denní rutiny, sušení jakbysmet, přesto se mohou objevit komplikace, pokud to nebudete dělat správně. Dbejte svého zdraví a přísunu vzduchu k vlhkému prádlu, jedině tak zamezíte vzniku plísně. Správným sušením dodáte navíc prádlu čerstvost a budete se v něm cítit dobře. 

Foto: Shutterstock, zdroj: TheGuardian, CountryLiving