Jakkoliv ucpaný odpad uvolníte jednoduchým způsobem. Instalatéři přicházejí o práci

Ucpaný odpad není příjemná záležitost, protože brání odtoku vody, ať už ze dřezu, vany nebo toalety. Tuto zkušenost má asi každý z nás. Pokud jste zjistili, že máte ucpaný odtok vody, vaše první cesta zřejmě vedla do drogerie, kde jste koupili nějaký druh chemikálií nebo jste si nevěděli rady a rovnou jste volali instalatéra. To už příště dělat nemusíte, máme pro vás několik tipů, jak vyčistit ucpaný odpad přírodní cestou a z ingrediencí, které najdete doma ve spíži.

Nejčastější příčiny ucpávání odpadu

Dřez v kuchyni se nejčastěji ucpe kvůli odplaveným zbytkům potravin a především tuků, které mají tendenci se snadno usazovat. Odtoková roura u umyvadla a vany v koupelně se nejčastěji ucpává z důvodu usazených vlasů či vousů. Ucpaný odpad se nevyhýbá ani toaletě, kdy se tak může stát kvůli nadměrnému užívání toaletního papíru.

Kyselina citronová odpad prošťouchne

Kyselina citronová se v domácnosti používá především jako konzervant. Málokdo ale ví, že díky její schopnosti odstraňování mastnoty a bakterií, ji lze používat i při úklidu a čištění potrubí. Připravte si domácího krtka jako roztok z půl litru vody a dvaceti gramů kyseliny citronové, který přivedete k varu a následně ho nalijete do dřezu. V případě potřeby postup opakujte.

Foto: Shutterstock

V hlavní roli soda

Soda je nedocenitelný pomocník, který má širokosáhlé využití a používá se nejen při pečení moučníků, ale i jako netoxický čistič domácnosti. Hravě s ní uvolníte i ucpaný odpad, aniž byste ho poškodili. Smíchejte hrnek sody s půl hrnkem soli a nalijte tuto směs do dřezu nebo umyvadla. Poté tento odtok zalijte vroucí vodou a nechte půl hodiny působit. Po uplynutí této doby nalijte do odtoku vodu a uvidíte, jestli se potrubí podařilo očistit. Pokud máte odtok velmi znečištěný, použijte na jeho čištění směs sody a octa. Stačí do odtoku nasypat hrnek sody a hrnek octa. Jestli vás dráždí typická octová vůně, můžete si tuto činnost zpříjemnit a přidat do směsi několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Nejenže budete mít potrubí vyčištěné, ale dokonce vám to provoní i byt.

Foto: Shutterstock, zdroj: AssuredComfort, ApartmentTherapy