Spotřeba energie závisí i na barvě hrnců, ve kterých vaříte. Máte tu správnou?

Kdo by v dnešní době nechtěl ušetřit. Abyste snížili spotřebu energií, nemusíte hned dělat razantní změny. Stačí maličkosti a vliv má dokonce i barva hrnců. Prozradíme vám nejen jaká barva je ta nejúspornější, ale i další cenné rady, jak zaručeně ušetřit.

Začněte u spotřebičů

Největší spotřebu energií mají na svědomí elektrické spotřebiče. Jelikož se bez řady z nich neobejdeme, je načase zjistit, jak efektivně snížit jejich spotřebu.

Začít můžete například u lednice s mrazákem. Zde je klíčové umístění spotřebiče, které by nemělo být v blízkosti zdroje tepla jako je například trouba. Dále je také potřeba mrazák poctivě a pravidelně odmrazovat, a to minimálně dvakrát ročně. Všechny tyto kroky vám ušetří nemalý finanční obnos na výdajích za elektřinu.

Jako další příklad lze uvést rychlovarnou konvici, kterou používáme denně. Zde věnujte pozornost množství vody, které ohříváte. Pokud si chcete zalít jeden šálek čaje, stačí do konvice nalít pouze jeden hrnek vody. Konvice spotřebuje méně elektřiny, a navíc budete mít vodu připravenou rychleji.

Která barva šetří spotřebu energie?

Barva a materiál nádobí vám skutečně ušetří čas i elektřinu. Obecně lze říci, že úspornější variantou jsou světlé a bílé hrnce. Naopak tmavé nádobí není vhodné, jelikož pohlcuje více tepla, a to se pak nedostává k surovinám v takové míře jako je tomu u bílého nádobí.

Za spotřebu elektrické energie ušetříte i důkladným používáním pokliček. Ty udrží v hrnci dostatečné teplo a vlhko, aby se pokrm uvařil rychleji a tím i úsporněji.

Úspory energie přináší také indukční nádobí, které je třeba kombinovat s indukční varnou deskou. Díky speciální technologii přenosu tepla zde nedochází k jeho únikům do okolí. Všechno vyprodukované teplo varná deska předá přímo do hrnce, a vy tak jídlo uvaříte mnohem rychleji.

Foto: Shutterstock

Další tipy a rady, jak snížit výdaje

Tepelné ztráty při vaření omezíte i vhodným výběrem velikosti nádobí. Pokud použijete zbytečně velký hrnec, který přesahuje varnou plochu, spotřebujete o poznání více elektrické energie.

Nakonec nelze nezmínit důležitost vytápění. Snažíte-li se snížit spotřebu energií, zkuste snížit teplotu na termostatu třeba o jeden stupeň. Uvidíte sami, že to pocitově takový rozdíl není. Na účtu za energie to však citelně poznáte.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBCgoodfood, energysavingtrust