Usedněte společně k prostřenému stolu. Jak vybrat ten nejlepší?

Usedněte společně k prostřenému stolu. Jak vybrat ten nejlepší?

Dříve bylo zvykem, že rodiny jedly pohromadě. Dnes je společné stolování spíše přežitek, který bohužel není příliš často k vidění. Najdou se ale mezi námi tací, kteří by tento zvyk chtěli navrátit do českých domácností. Určitě se shodneme na tom, že usednout společně s rodinou k jednomu stolu a jeden vedle druhého si vychutnat dobré jídlo – to jsou chvíle k nezaplacení, které jen tak neomrzí.

Pokud i vám záleží na tom, abyste se jako rodina sešli u prostřeného stolu, měli byste pro tyto účely zajistit vhodné prostředí. Už asi chápete, kam tím míříme: výběr jídelního stolu, který vám zaručí, že si společně strávený čas u všelijakých dobrot a laskomin zaručeně užijete.

Od čeho se odrazit?

Možná právě teď stojíte na samotném začátku a jediné, v čem máte jasno, je, že chcete jíst společně vedle vašich nejbližších. Také určitě víte, že k tomu potřebujete vhodný stůl, bez kterého se jednoduše neobejdete. Co ale možná nevíte, je, od čeho se při jeho výběru tzv. odrazit? U čeho začít? Jak a podle čeho vybírat? Na co se zaměřit? Co sledovat a na co si dát pozor? Jestliže si nevíte rady, nezoufejte – pomůžeme vám!

Velikost je (možná) nejdůležitější

První věc, na kterou byste se při výběru jídelního stolu měli zaměřit, je jeho velikost. U té můžete jako pomocné vodítko brát nejen velikost prostoru (jídelny či kuchyně), do kterého stůl vybíráte, ale také počet lidí, kteří k němu budou pravidelně usedat. Je totiž zbytečné pořizovat stůl pro osm lidí, když doma žijete jen čtyři a večeře pro hosty pořádáte maximálně jednou do roka. Stejně tak je nerozumné pořídit stůl pro dva, když jste pětičlenná rodina, nebo se u vás doma pravidelně schází návštěvy, které si přišly pochutnat na dobrém jídle.

Volbu tvaru stolu ovlivňuje velikost místnosti

Jakmile budete mít jasno, jestli hledáte stůl pro tři, čtyři nebo třeba sedm lidí, je dále potřeba zamyslet se nad jeho tvarem. Zde si dávejte pozor: mnoho lidí, ba dokonce většina, si totiž myslí, že tvar je otázkou vkusu. Někomu se líbí stoly hranaté, jiný preferuje kulaté. A víte co? Volbu tvaru ve velké míře ovlivňuje také velikost místnosti, do které jej pořizujete. Když máte málo místa a musíte počítat každý centimetr, uděláte nejlépe, pokud pořídíte hranatý stůl, který se dá narazit až ke zdi a tím pádem zabere minimum místa. Kdo má naopak prostoru na rozdávání, může se rozhodnout pro kulatý stůl, který si pro sebe nárokuje více místa, ale zato působí honosnějším dojmem.

Zamyslete se nad materiálem

V neposlední řadě je také dobré mít jasno v otázce materiálu. Pokud jde o materiál, budete mile překvapeni, kolik možností máte na výběr. Oblíbenou klasikou jsou masivní jídelní stoly vyrobené z kvalitního dřeva. Jsou sice dražší, ale zato vydrží roky. Velmi vkusně vypadají skleněné stoly, mající však nevýhodu v tom, že jsou studené na dotek a navíc je na nich vidět každá šmouha. Levnější alternativou jsou jídelní stoly z dřevotřísky, která se potahuje různorodě zbarvenou dýhou.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!