Vedle jahod nelze pěstovat určité druhy zeleniny

Jahody patří mezi nejoblíbenější letní ovoce, které si můžete snadno vypěstovat sami. Pokud se vám minulý rok pěstování jahod nepovedlo a vy marně tápete nad tím, čím to mohlo být způsobeno, zamyslete se, jaké další rostliny jste vedle jahod zasadili. Nevhodně zvolené okolní rostliny mohou totiž nepříznivě ovlivnit úrodu jahod. Jaké rostliny byste vedle jahod rozhodně sázet neměli a jaké jim naopak prospějí?

Smíšená výsadba pro větší úrodu

Jahody mohou skvěle profitovat díky tzv. smíšené výsadbě. To je případ, kdy se společně sází různé druhy ovoce, zeleniny nebo květin, které si vzájemně pomáhají v růstu a chrání se před škůdci. Tento kultivační koncept se blíží přirozenému principu biologické rozmanitosti, kdy ve volné přírodě vedle sebe rostou rostliny, které ze svého sousedství vzájemně těží. Hluboké a mělké kořeny se proplétají a jejich vylučování zahání škůdce.

Jaké rostliny jahodám prospějí

Co k jahodám zasadit, abyste měli bohatou úrodu? Jahodám skvěle svědčí česnek, který je díky svému aroma dokáže ochránit před slimáky, kteří by mohli jahody poničit. Vysázení šalotky nebo pažitky v blízkosti jahod je také sázka na jistotu. Nebudete tak muset řešit nákazu houbami. Jahody se přátelí i s měsíčkem lékařským, koprem nebo heřmánkem. Zkuste smíšenou výsadbu a nebudete litovat. Skvělé je také k jahodám zasadit fialky, které díky svému malému vzrůstu nebudou bránit jahodám přístupu ke slunečnímu svitu, ale jejich aroma k nim nepustí škůdce.

Foto: Shutterstock

Jaké rostliny vedle jahod rozhodně nesázet

Vedle jahod ale nemůžete zasadit všechny rostliny, které by se vám hodili. S některými plodinami se totiž nesnese. Jahodám rozhodně neprospějí rajčata, brambory, zelí nebo fazole. Nepotěšíte je ani tulipány, mečíky nebo travinami, které lákají slimáky a jiné škůdce. Při pěstování jahod a dalších rostlin si proto dejte pozor, jaké plodiny vzájemně zasadíte, aby vaše úsilí nepřišlo vniveč.

Foto: Shutterstock, zdroj: HomesandGarden, Kellogggarden