Většina lidí nekontroluje svou střechu. Jsou pak překvapeni, jak mohli ušetřit

Střecha a její údržba je jednou z nejdůležitějších povinností majitele domu. Bohužel většina lidí tento fakt nebere v potaz a případná finanční katastrofa je na dohled. Údržba střechy sice nepatří mezi nejlevnější záležitosti, nicméně při správných postupech budou tyto investice spíše nárazové.

Důležitá je kvalitní krytina

Již při výběru střešních krytin je velmi důležité pořídit kvalitní matriál. Velmi levné, případně méně kvalitní krytiny, mají sice nižší vstupní investice, ale nesou s sebou často i značná rizika. Pomineme-li odolnost materiálu, může nás vyjít draho i horší manipulace s materiálem při stavbě či výměně a v nejhorším případě i předčasná výměna celé střešní krytiny. Samozřejmě, že drahé neznamená vždy kvalitní, proto se vždy poradíme raději s odborníky.

Pravidelná kontrola není složitá, ale nezbytná

Zkuste se několika přátel ve svém okolí dotázat, kdy kontrolovali naposledy svou střechu. Budete často překvapení. Pravidelnou kontrolu a údržbu zanedbává až čtvrtina lidí. Přitom nejde vždy o složité úkony. Stačí se držet jen několika bodů:

  • Pravidelnou kontrolu děláme nejčastěji na jaře, kdy už nehrozí sněhové srážky.
  • Střechu kontrolujeme nejlépe i po extrémním projevu počasí – silné a dlouhé deště, dlouhodobá sněhová pokrývka, prudký vítr a podobně.
  • Opravu střechy odkládáme pouze v nejnutnějších případech. Jinak řešíme každý problém ihned, později bychom mohli býti nepříjemně překvapeni.
  • Na složitější opravy zveme odborníky. Je to bezpečnější jak pro nás, tak pro naši peněženku.
  • Střechu kontrolujeme nejen vizuálně pohledem, ale musíme se podívat i pod ní. Zde nás často překvapí různé netěsnosti, případně prasklé tašky či jinak poškozený materiál, který vyžaduje naší okamžitou pozornost.
Foto: Shutterstock

Kvalitní střecha ušetří tisíce za energie

Správně udržovaná střecha je důležitým tepelným izolantem. V zimě dobře udržuje nakumulované teplo v domě, čím šetří na výdajích za vytápění. V letních a horkých dnech zase udrží uvnitř domu nižší teplotu a odráží sluneční paprsky. Zde to hlavně oceníme při vyúčtování za spotřebovanou elektřinu v klimatizacích.

Foto: Shutterstock, zdroj: Findleyroofingyorkshire, Roofrepairspecialist