Úsporná opatření při praní prádla. Nedovolte pračce, aby se prodražila

Praní prádla se tyká takřka každého z nás, a proto také tvoří nedílnou součást pravidelných měsíčních výdajů. Nejde přitom jen o samotný prací prášek či aviváž, ale také o spotřebovanou vodu a energii. Jak při praní prádla výrazně ušetřit a navíc udržet své oblečení stále jako nové?

Znáte dostatečně svoji pračku?

Nepodceňujte důkladné prostudování manuálu vaší pračky. Na výkon spotřebiče totiž může mít vliv i nedostatečné nebo naopak přebytečné zatížení prádlem. Proto si vždy zjistěte, jaké je doporučené množství špinavého prádla pro vaši konkrétní pračku. Snadným pomocníkem při naplňování pračky je pak vaše dlaň. Pokud se přesně vejde mezi buben a prádlo, máte pračku naplněnou tak akorát.

Na co dát pozor před praním

Největší množství energie vám ušetří vhodně vybraný prací program. Pokud perete pouze mírně znečištěné prádlo, zvolte praní v nízké teplotě. Pro náročnější prádlo jako jsou například lůžkoviny zase zvolte úsporný program, který nabízí ekologické praní na vyšší teploty.

Dlouhé prací programy jsou pak vhodné pouze pro silně znečištěné prádlo. Pro běžné oblečení postačí kratší a tím i úspornější varianta. Šetřit můžete i s pracím práškem. Možná jste nevěděli, že k dokonalému vyprání stačí ve většině případů pouze polovina doporučené dávky výrobcem.

Foto: Shutterstock

Výhodné tarify

Ušetřit během praní můžete také chytře zvolenou denní dobou. Zjistěte, zda máte i vy možnost využívat nižší tarif elektrické energie. Ten je nejčastěji dostupný během méně vytížených hodin. Pokud tak máte pračku v technické místnosti nebo ve sklepě, můžete ji klidně naprogramovat na noc. Když se ráno vzbudíte, stačí úsporně vyprané prádlo jen pověsit.

Prakticky v každé domácnosti najdeme alespoň pračku (někdy dokonce i více). Přesto málokdo ví, že na tomto spotřebiči lze ušetřit velké množství peněz. Perte úsporně i vy. Ušetříte nejen svoji peněženku, ale také životní prostředí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Energy.gov, HomesandGardens