Má dnes cenu měnit starý plynový kotel za nový kondenzační?

Váš starý plynový kotel pomalu dosluhuje a vy za něj hledáte vhodnou náhradu? Pokud se vám nechce investovat nemalé peníze do nového zařízení, nabízí se vám poměrně jednoduchá výměna za nový kondenzační kotel. Plyn budete odebírat stejně jako předtím a rekonstrukce není ani zdaleka tak nákladná jako je tomu u tepelného čerpadla.

Standardní plynový kotel

Užívání plynu k topení a ohřevu vody rozhodně není třeba se bát. Plynový kotel patří k běžným zdrojům tepla a nedostatek této komodity v nedohlednu. Pokud ale má váš plynový kotel už pár let za sebou, je možná načase ho vyměnit za jiný.

Nespornou výhodou provozu plynového kotle je ohřev vody do topení až na zhruba 80 °C. Jen pro představu, u tepelného čerpadla je tato teplota mnohonásobně nižší. Tento problém je pak třeba řešit rozsáhlejší topnou plochou. To v praxi znamená, že musíte vyměnit radiátory za větší, případně instalovat podlahové vytápění.

Kondenzační plynový kotel

Jako novodobý nástupce klasického plynového kotle je již řadu let k dispozici kondenzační plynový kotel. Ten mnohem efektivněji zachází s kondenzovanou párou, čímž výrazně snižuje spotřebu plynu. Teplo vznikající v kotli není rovnou odváděno, ale udržuje se v něm. Kondenzační kotel je navíc možné instalovat na topnou soustavu, která dosud funguje se standardním plynovým kotlem.

Foto: Shutterstock

Která varianta je lepší a co se vyplatí?

Pokud chcete ušetřit, skvělou volbou může být kondenzační kotel. Pořizovací náklady jsou oproti jiným tepelným řešením mnohonásobně nižší, a navíc snížíte spotřebu plynu celé domácnosti. Jestliže hledáte nejšetrnější a nejjednodušší náhradu za stávající plynový kotel, zvolte ten kondenzační.

Kondenzační kotle urazily za posledních pár let obrovský kus cesty a ty nejnovější dokáží velice efektivně využívat zdroje s minimálními ztrátami. Sami rychle poznáte jeho efektivitu na vyúčtování za spotřebu zemního plynu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jaknacerpadla, ESTAV, SFZP