Zabraňte tvorbě námrazy v mrazáku. Ušetříte tak hodně peněz a spotřebič bude konečně správně fungovat

Mrazák je pro každou domácnost neocenitelným pomocníkem v uchovávání potravin a zachování jejich čerstvosti. Ovšem někteří se mohou často setkat s tím, že v mrazáku vzniká námraza. Která nejenže omezuje možnost vložit více potravin do mrazáku a efektivně mrazit, ale také výrazně zvyšuje spotřebu energie.

V tomto článku se zaměříme na praktické tipy a triky, jak zabránit tvorbě námrazy v mrazáku. S těmito jednoduchými kroky nejenže ušetříte peníze za energii, ale zároveň prodloužíte životnost svého spotřebiče a zajistíte, aby vám vždy správně sloužil.

Kde vzniká námraza a proč se objevuje?

Vznik námrazy bývá v mrazáku způsoben několika faktory. Pojďme se společně podívat na hlavní příčiny vzniku námrazy v mrazáku.

První a velice častou chybou bývá pravidelné až přehnané otevírání mrazáku. Tím, že se mrazák otevírá často, do mrazáku vniká teplý vzduch. Ten následně kondenzuje na chladné povrchy a tvoří vrstvu námrazy.

Další možnou příčinou tvorby námrazy bývá špatné zavření dvířek od mrazáku. Případně může být ve dveřích špatné těsnění. Jednou za čas těsnění zkontrolujte. Špatné těsnění případně zakupte a vyměňte. Dále se stává, že nastavujete mrazák na nesprávnou teplotu. Ideální teplotou pro mrazák je proto -18 stupňů Celsia.

Některé potraviny obsahují větší množství vody. I v tomto případě může nastat situace, kdy se Vám začnou námrazy tvořit v mrazáku. V ideální situaci potraviny vakuujte.

Praská Vám mrazák doslova ve “švech”? Tato příčina dost často způsobuje zvýšenou námrazu v mrazáku.

Jak efektivně odstranit námrazu?

Chcete-li efektivně eliminovat veškerou námrazu uvnitř, stačí celou lednici důkladně vyčistit. Pro vyčištění lednice využijte přísadu do jídla, kterou doma máte určitě. Doma jistě najdete lihový ocet. Lihový ocet je nejenže výborný čistič, ale zároveň dokáže efektivně dezinfikovat všechny povrchy. Pro ty, kteří nemají rádi vůni octa, je skvělou alternativou pak citronová šťáva.

Nebojte se využít i glycerin. Stačí, když ho dáte na boční stěny lednice. Natřete tenkou vrstvu. Doporučuji však jednou za měsíc zkontrolovat a vyčistit mrazák.

Foto: Shutterstock

Hlavní je prevence

Jestliže budete dbát určitých opatření k prevenci tvorby námrazy v mrazáku, můžete dosáhnout dvojího efektu. A to, že ušetříte nejen peníze, ale zajistíte také optimální funkci Vašeho mrazáku.

Udržet mrazák bez námrazy není totiž nejenom o finanční úspoře, ale i o prodloužení životnosti mrazáku. Pravidelná údržba a dodržování správných postupů jsou velmi důležitými faktory pro zajištění efektivního a bezproblémového provozu vašeho mrazáku. Když budete investovat nyní do péče o váš spotřebič, tak budete odměněni nejen úsporou financí, ale i spolehlivým chodem mrazáku do budoucna.

Foto: Shutterstock, zdroj: Toshiba-lifestyle, bobvila