Vyzrajte na žluté skvrny na záchodovém prkénku

Toaleta je jedním z nejnáročnějších prostorů na údržbu v celé domácnosti. Je vystavena mnoha vlivům, které se na ní mohou neblaze podepsat a je to pouze v našich rukách a zodpovědnosti, jak se k její čistotě postavíme. Dnes vám díky praktickým radám představíme, jak bojovat proti nevzhledným skvrnám těmi nejúčinnějšími pomocníky. 

Poznejte nepřítele

Dřív, než začnete s čištěním vaší toalety, poznejte, kdo je vaším úhlavním nepřítelem, nasnadě jich je hned několik. Vodní kámen, to je prevít – ten pochopitelně známe všichni. Zanechává za sebou nevzhledné žluté skvrny, které se běžným způsobem odstranit nedají. Pozor ale také na načervenalé stopy, ty zase svědčí o rzi, která je následkem koroze potrubí nebo železa ve vodě. Objevit se mohou také skvrny modré, především u vody s vysokým podílem mědi. Nelze je jednorázově odstranit, pro efektivní boj s tímto problémem budete muset zvýšit frekvenci úklidu vaší toalety. 

Účinní pomocníci na dosah ruky

Většinu skvrn dovete odstanit za pomoci běžně dostupných čističů a pozor, možná vás překvapí, že pro ně nebudete muset ani do drogerie, nýbrž je najdete ve své kuchyni. Mezi přední pomocníky se řadí jedlá soda a ocet. Stačí postižená místa hodně posypat sodou, vydrhnout, poté do záchodu vlít jeden a půl šálku bílého octa. Nechte společně působit aspoň půl hodiny. Po spláchnutí uvidíte rozdíl, ovšem počítejte s tím, že silně zasažené oblasti budete muset takto ošetřit hned několikrát. Tento postup funguje jak na žluté skvrny, tak na rez. 

Stejně dobře, jako ocet působí i kyselina citronová. Nechte ji rozpustit v jednom litru horké vody, vlijte do mísy, nechte chvíli působit, poté vydrhněte štětkou a vodní kámen bude pryč!

Foto: Freepik

Chutná i čistí

Proti všem druhům nečistot bude efektivním protivníkem také coca cola. Vlijte ji velké množství do záchodové mísy, nechte působit ideálně celou noc, poté jen opláchněte. Odpadá zde drhnutí a výsledek je skutečně famózní. 

Vždy, když budete sahat po chemickém prostředku na čištění toalety, pamatujte, že dříve nebo později vám díky látkám napomáhajícím bělení keramický povrch nenávratně poškodí. Stejně tak, pokud jej budete drhnout nevhodným a drsným náčiním. S použitím doporučených přírodních prostředků prodloužíte životnost svého klozetu, navíc mnohonásobně zefektivníte jeho údržbu.

Pusťte se do toho a vyzkoušejte jeden z osvědčených tipů!

Foto: Shutterstock, zdroj: Express, Kitcheninfinity