Zničenou žehličku nevyhazujte, jednoduše obnovíte její funkci

Samozřejmě tím nemyslíme elektrické rozhraní žehličky. Takové opravy musí provádět odborník s příslušnou způsobilostí. Bavíme se zde hlavně o žehlicí ploše žehličky. Zanesená a znečištěná plocha totiž může snadno vyřadit celou žehličku z provozu, případně může takto zanesená plocha poškodit prádlo při žehlení. Což není úplně to, co od podobného spotřebiče čekáme. Zanesená žehlicí plocha neznamená jen připáleniny a nečistoty. Mnohem horší problém je třeba i vodní kámen.

Sůl a citron žehličku zbaví vodního kamene

Sůl a citrón jsou běžné součásti každé kuchyně. Jejich použití je ale možné i mimo kulinářský prostor. Sůl je mimo jiné i skvělé čistidlo, odmašťovač a je výborná na odstranění vodního kamene a tmavých skvrn. Přidání citronové šťávy ještě zvýší celkovou účinnost soli jako čističe. A jak s pomocí těchto dvou ingrediencí docílíte čisté plochy žehličky?

Citron rozkrojte na dvě poloviny a dužinu ovoce posypejte solí. Takto posypanou dužinou přetřete celou žehlící plochu žehličky. Plocha žehličky musí být studená! Vše nechte zhruba 5-10 minut působit a vše pak setřete vlhkou houbičkou. Suchým hadříkem pak vše vyleštěte dosucha. Žehlící plocha se bude jen blýskat

Kuchyňský ocet je univerzální čistidlo

O účincích kuchyňského octa na všemožné skvrny se toho již napsalo hodně. I na našem webu. Ovšem opakování je matkou moudrosti a musíme ho tedy zmínit i zde. V tomto případě ale potřebujeme ocet více zahřát. Malé množství octa tedy nalijeme do hrnku a ohřejeme v mikrovlnné troubě. Zde upotřebíte gumové rukavice, aby jste se neopařili. Do horkého octa namočte houbičku na nádobí. Žehlící plochu několikrát potřete houbičkou a a vše pak opět přetřete suchým hadříkem.

Ocet se dobře hodí i na na ucpané otvory vodním kamenem. Stačí jen vzít vatovou tyčinku, kterou namočíte do octa. Otvory tak snadno vyčistíte ručně. Případně lze smíchat demineralizovanou vodu a ocet, vše nalít do nádržky a spustit na žehličce program páry. Kyselé octové páry všechen vodní kámen krásně rozpustí.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda a kysličník

Ani jedlá soda není neznámou ve světě čistících prostředků. Soda má stejné vlastnosti jako ocet, jen skupenství je jiné. Navíc se jedlá soda výborně hodí k odstranění zažloutlých skvrn a připálených stop na žehlicí ploše. Smíchejte jedlou sodu s horkou vodou a postupujte stejně jako u octa.

Menší námahu nám zajistí použití peroxidu vodíku, známého také jako kysličník. Zde nám k celé akci stačí právě zmíněný kysličník a hadřík. Kysličník v malém množství nakapeme na hadřík a žehlící plochu řádně otřeme. Vyčištěnou plochu už jen preventivně přetřeme čistou vodou.

Foto: Freepik, zdroj: HomeGuides, MrRight