Elektrické zásuvky zvládnete vyměnit i bez elektrikáře

Občas se stane, že je potřeba vyměnit elektrickou zásuvku. Buď přestane fungovat, nebo si chcete pořídit zásuvku novou. V současné době existuje pestrá škála různých designových a barevných provedení. Nemusíte pro výměnu volat elektrikáře, s naším návodem zvládnete zásuvku vyměnit sami.

Co potřebujete k výměně zásuvky?

Pokud nechcete elektrikáře a chcete si vyměnit zásuvku sami, potřebujete novou zásuvku, štípací kleště, křížový šroubovák adekvátní k velikosti šroubků u zásuvky a zkoušečku. Že jste nikdy nepoužili zkoušečku? Nebojte se s naším návodem je porozumění zkoušečky hračka.

Vypnutí proudu

Než se pustíme do výměny konkrétní zásuvky. Musíme vypnout proud. U starších domů bývají zásuvky připojeny ke stejnému okruhu jako světla. U nových domů se jističe oddělují a mají svůj vlastní jistič. Pokud si nejste jistí, jak je to u vás, vypojte radši vše.

Foto: Freepik

Výměna zásuvky krok za krokem

  1. Před tím než začnete vyměňovat konkrétní zásuvku se ujistěte, že v ní není napětí. K tomu vám pomůže právě zkoušečka nebo digitální multimetr. Strčte zkoušečku do zdířky a pokud se rozsvítí je v zásuvce proud.
  2. že Ve středu zásuvky, kterou vyměňujete je šroub, který je třeba uvolnit. Uvolněte jej pomocí křížového šroubováku. Jakmile uvolníte středový šroub uvolněte také pravý a levý, případně horní a dolní šroubek.
  3. Odmontujte vnitřní konstrukci zásuvky. Odhalíte barevné vodící dráty. Ty si zapamatujte nebo nejlépe vyfoťte. Pokud jsou dráty nepoškozené, nemusíte je upravovat. Pokud mají znatelné poškození, musíte je zkrátit štípacími kleštěmi.
  4. Potřebujete zapojit vodiče do nové zásuvky. Zpravidla se začíná fází, kde je hnědá nebo černá barva. Šroubek utáhněte a zapojte další vodiče.
  5. Zkontrolujte si, jak jste utáhli šrouby a zapojili vodiče. Šroubovákem můžeme lehce upravit pozici vnitřní konstrukce zásuvky. Po kontrole nasadíme kryt a dotáhneme šrouby.

Doporučujeme však nejprve zvážit své schopnosti v této oblasti. Práce je na vlastní nebezpečí.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, TheSpruce