Vyrobte si vlastní ústní vodu za pár korun a bez chemie. Postačí vám jen 2 běžné suroviny, které máme všichni doma

Ke správným návykům ústní hygieny jsme vedeni už jako malé děti, kdy se učíme čistit si zuby dvakrát denně a svědomitě o ně pečovat. Spousta lidí má své rituály a postupy, někteří kromě klasického čištění zubů používají ústní niť, mezizubní kartáčky nebo ústní vodu.

Ústní vodu si můžeme pohodlně koupit v obchodě, jsou k dostání nejen v lékárnách nebo drogeriích, ale i běžně v kterémkoli supermarketu. Bohužel je stinnou stránkou většiny prodávaných ústních vod obsah chemických látek, které našemu tělu nemusí zrovna dvakrát svědčit.

Antibakteriální látka může způsobit hormonální změny

Většina klasických, volně prodejných ústních vod, obsahuje chemickou látku triclosan, která může způsobit hormonální změny, může být také příčinou poškození imunitního systému a dokonce může mít za následek i rezistenci našeho těla vůči antibiotikům, jak uvádí zdravotnický server Healthline.com.

Další složkou obsaženou v ústních vodách je fluor, který byl v minulosti některými studiemi považován za možnou příčina vzniku některých typů rakoviny. Ačkoliv tato látka není aktuálně prokázána jako karcinogen, je i tak vhodné mít se na pozoru. Tělo ho sice potřebuje, ale nadměrný příjem přináší zdravotní důsledky, jak uvádí server Lidovky.cz.

Zmínit musíme také antibakteriální sloučeninu chlorhexidin, která zvyšuje krevní tlak a způsobuje zabarvení zubů.

Domácí ústní voda bez chemie a dalších látek, které mohou škodit našemu zdraví

Pokud je pro vás použití ústní vody zažitým rituálem, o který se nechce připravit jen proto, že jsme vás teď vystrašili obsahem volně dostupných ústních vod, věřte, že o svůj rituál přijít nemusíte. Stačí zdánlivá maličkost, díky které budete moci v používání ústní vody nadále pokračovat a to beze strachu, že si nějak ubližujete.

Ústní vodu si můžete vyrobit. Nejenže budete přesně vědět, co vámi vyrobená ústní voda obsahuje, ale zároveň i ušetříte nějakou tu korunu. Pojďme si prozradit recept na domácí ústní vodu z hřebíčku a skořice.

Foto: Depositphotos.com

Co budete potřebovat?

Základem domácí ústní vody je hřebíček, který nejenže poznáte podle jeto typické vůně, ale který nám toho může nabídnout mnohem více, nežli si umíme představit. Dále si připravte skořici, která se může pyšnit antibakteriálními účinky a navíc napomáhá léčit dutinu ústní. Dokáže ulevit i od ústních zánětů.

Do domácí ústní vody lze přidat také mátu. Osvěžující bylinka známá svojí peprmintovou vůní i chutí má na seznamu pozitivních účinků na naše zdraví nejen antiseptické, ale také antibakteriální, antivirové a antimikrobiální vlastnosti.

Na ústní vodu z hřebíčku si připravte:

  • » hrníček vody
  • » čajovou lžičku hřebíčku
  • » čajovou lžičku mleté skořice
  • » pár kapek mátového esenciálního oleje

Potřebovat budete také:

  • » hrnec
  • » misku
  • » lahvičku
  • » sítko nebo tkaninu na scedění

Výroba domácí ústní vody není složitá

Do hrnce nalijte vodu, přidejte mletou skořici a hřebíček. Vše společně přiveďte k varu. Poté odstavte z plotny a nechte 10 minut chladnout. Pak přeceďte přes sítko nebo tkaninu a nalijte do lahvičky. Nakonec stačí přidat 4-5 kapiček mátového oleje, uzavřít a vše společně protřepat.

Ústní vodu skladujte v lednici, kde vydrží až týden. Používejte dvakrát denně.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!