Čištění sklokeramické varné desky je noční můra každé hospodyňky. Jak si s tím poradit s grácií?

Sklokeramické varné desky mají vypadat hladce, elegantně a leskle. Nejde jen o estetické účely, ale také o funkčnost. Špinavá keramická varná deska brání tomu, aby pánve či hrnce stály na desce dostatečně rovně a dotýkaly se topného tělesa, což je mnohem méně efektivní pro vaření, jelikož zbytečně uniká spousta energie.

Každý, kdo sklokeramickou varnou desku vlastní ví, že údržba v dokonalém lesku není snadná. Čmouhy se na sklokeramické varné desce utvářejí opravdu snadno a jejich odstranění není vůbec jednoduché. Houbička a jar často nestačí, tekutý písek by desku poškrabal a drátěnka? Na tu raději rovnou zapomeňte.

Foto: Pixabay.com

Čištění sklokeramické desky

Nejlepší čistič sklokeramické varné deky je překvapivě jednoduchý. Abyste ve své kuchyni dosáhli úžasných výsledků, tak toho opravdu moc nepotřebujete.

Budete potřebovat:

  1. jedlou sodu,
  2. čisticí utěrky,
  3. noviny,
  4. stříkací láhev naplněnou destilovaným octem,
  5. škrabku na keramickou desku

Postup přípravy:

Očistěte veškeré nečistoty

Použijte mýdlovou vodu nebo kuchyňský čisticí sprej a svou varnou desku alespoň jednou přetřete od těch nejhorších nečistot. Odstraňte veškeré zbytky jídla a mastnotu, poté ji znovu otřete a osušte čistým hadříkem.

Nastříkejte trochu octa

Nastříkejte tenkou vrstvu octa na plotny keramické desky. Především zkontrolujte, zda jsou senzory tepla dobře zakryté, aby vám deska neustále neindikovala tekutinu.

Posypte sodou

Nasypte na ocet jedlou sodu a zajistěte, aby bylo aplikováno dostatečné množství pro vytvoření šumivé reakce – právě tato reakce pomůže rozbít ty tvrdé a spálené usazeniny. Nechejte roztok několik minut stát.

Přetřete novinami

Začněte zapracovávat roztok sody a octa pomocí novin. Až budou noviny mastné, vyměňte je.

Zbytky opláchněte

Jakmile stopy po spálení co nejvíce vydrhnete, plochu je nutné ještě řádně očistit. Pomocí hadříku odstraňte směs sody s octem a celou plochu otřete čistým hadříkem.

Tato metoda sama o sobě by měla odstranit většinu spálených skvrn, ne-li všechny. Pokud je však vaše sklokeramická deska ve zvlášť špatném stavu, budete potřebovat něco silnějšího. Zde přichází na řadu škrabka na keramickou desku.

Foto: MORA

Použijte škrabku

Nikdy nepodceňujte sílu této škrabky. I když je velmi nepravděpodobné, že by došlo k poškození vaší varné desky, úhel mezi čepelí a varnou deskou by měl být udržován relativně malý, tedy ostrý, aby nedošlo k poškrábání. Postupujte pevnými pohyby tam a zpět, abyste skvrny postupně odštěpili.

Použijte čistič varné desky

K dokončení a odstranění zbývajících skvrn můžete použít speciální čisticí prostředek na sklokeramické varné desky.

Co je ale nejdůležitější – nikdy nepoužívejte na čistění sklokeramiky drátěnku nebo se nesnažte zaschlé nečistoty odstranit nožem či jinými ostrými předměty! Nevratně byste ji tak mohli poškodit.

Abyste předcházeli těmto nepříjemným skvrnám, je nutná pravidelná údržba. Stačí, když po každém vaření desku otřete vlhkým hadříkem.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!