Špatně topící radiátor je velmi častým problémem. Pomoci může správné odvzdušnění

Netopí vám topení v zimním období delší dobu tak jak má? Problémy můžou být různé. Nejčastěji jde však o nedostatečné odvzdušnění. Jak na to? O tom si teď povíme.

Důsledky špatného topení

Hlavním problémem, který nastává při špatném topení je především větší chlad, než chcete či potřebujete. Vyšší cena topení a případné tvoření plísní jsou dalšími nepříjemnými důsledky. Pečujte dobře o radiátory zejména v zimě. Je to velmi důležité.

Nejlepší doba pro odvzdušnění nastává před topnou sezónou. Tedy na podzim. Vždy kontrolujte topení. Toto vše je závislé na typu systému topení v domě nebo v bytě.

Dva kroky, které využijte při údržbě topení

Aby bylo topení dostatečně účinné, je potřeba, aby na topení například nebyly ručníky nebo jiné věci, které na radiátory nepatří. Protože radiátor v případě překážek neumí dostatečně regulovat teplý vzduch.

Další věcí je údržba radiátorů. Vezměte si prachovku a pořádně vyčistěte radiátor. Můžete si vzít i houbičku s vodou a otřít radiátory, které jsou momentálně studené.

Zaměřte se na správné regulování radiátorů. Můžete se dostat do situace, kdy budete muset pravidelně každý týden regulovat teplotu. Aby se předešlo zbytečnému přetápění místnosti a zároveň aby nebyla v místnosti velká zima.

Zajímavou variantou je, že nakoupíte radiátorové ventilátory a ty umístíte na radiátory. Těmito ventilátory se zvyšuje rychlost topení v dané místnosti.

Foto: Shutterstock

Postup při odvzdušnění radiátoru

Postup při odvzdušnění je jednoduchý a zvládne ho i laik. K odvzdušnění radiátoru potřebujete misku, ručník, klíč k radiátoru případně stačí vidlička a její tupá strana, případně šroubovák.

V první fázi umístěte ručník pod radiátor, který zachytí případnou vodu. Dále se nezapomeňte ujistit, že je radiátor na nejvyšším stupni topení. Radiátor má být tak zapnutý cca 1 hodinu před odvzdušněním. Celý postup je pak efektivnější.

Poté si vezměte šroubovák a pomalu začněte otáčet ventilem a pod ventil dejte misku, kam zachytíte případnou vodu. Radiátor začne vydávat syčivý zvuk. Je slyšet, že v radiátoru je vzduch. Poté začne z ventilu téct voda. V této fázi už zavřete ventil šroubovákem.

Odvzdušnění je hotovo a vy pokračujte k dalšímu radiátoru. Tento krátký proces udělejte u všech radiátorů a po nějakém čase tento postup zopakujte.

Foto: Shutterstock, zdroj: glplumbingandgas, bestheating