Fleky a skvrny na stěně se obejdou i bez malování. Lehce se dají odstranit a nikdo nic nepozná

Malování je pro mnoho lidí nepříjemná, nudná a finančně náročná činnost. Nicméně není nutné za všech situací hned kupovat barvu a štětce. Často na skvrny pomůže jen chytrý trik, který zvládnete sami a téměř zdarma. Navíc většinu pomocníků najdete doma v kuchyni.

Dětská tvořivost na stěnách

Nejčastějším původcem skvrn a fleků na zdech v domácnostech jsou malé ratolesti. Děti často a rády promítají svého uměleckého ducha na nejvíce viditelné části stěny.

  • Tužku a pastelku na stěnách můžeme jednoduše odstranit použitím čisté gumy. Jemnými tahy po stěně vygumujeme pokreslená místa. Guma se dá navíc velmi dobře nahradit i kuličkou z obyčejného chleba. Výborně funguje i roztok jedlé sody s vlažnou vodu. Vlhkou textilií jemně přetírejte poškozená místa, nicméně tento postup bude nutné několikrát opakovat
  • Na voskovky bude ale guma i voda krátká. I zde je však relativně jednoduchý způsob jak se skvrny zbavit. Nejlepší způsob je voskovky nahřát fénem a opatrně setřít. Případně se můžete pokusit vosk ze stěny dostat pomocí čisté a vlhké houbičky na nádobí. Tímto způsobem se dá ze stěny odstranit i křída.
  • Propisky, fixy a vodovky jsou tvrdí protivníci. Jejich odstranění je o dost složitější. Zde funguje pouze čistič na bázi lihu nebo alkoholu. Zde můžeme zkusit použít líh (technický nebo potravinářský), alpu, případně obětovat panáka slivovice z Moravy. Výsledek je ale vždy nejistý a je lepší ho nejdříve vyzkoušet na nejméně viditelném místě stěny. Zajímavou metodou je i použití laku na vlasy. Nastříkáme postižené místo, necháme působit a zkusíme opatrně setřít.
  • Poslední záchranou může být použití nejjemnějšího brusného papíru. Zde je ale důležitý typ stěny, jelikož nelze použít na každém povrchu. Pokreslená místa necháme dobře zaschnout a následně zkusíme jemně obrousit.

Otisky bot na stěně

Otisky bot nejčastěji vznikají v okolí botníků, stolů a rohů. Zde opět záleží na typu stěny. Můžeme se pokusit opět zabojovat houbičkou nebo brusným papírem, případně můžeme zakoupit speciální čistící nano-houbičky. V případě velkého znečistění se ale práci s válečkem a barvou nevyhneme.

Foto: Shutterstock

Mastné skvrny

Mastnota na zdi se může zdát skutečnou pohromou, jelikož již zmíněné body zde velmi často nezabírají. Navíc je mastnota velmi často vpita hluboko do stěny a rychlé přemalování nepomůže, jelikož se flek brzy objeví znovu. Zde si ale můžeme zkusit pomoci sami jednoduchými recepty. Zde nám opět pomohou obyvatelé kuchyně – ocet, soda. Navíc budeme potřebovat i čistý rozprašovač.

Začneme s octem. Jeden díl octa smícháme s jedním dílem vody. Dobře promícháme a slijeme výsledný roztok do rozprašovače a nastříkáme ho na jeden mastný flek. Necháme působit 5 -10 minut a pak setřeme čistým hadříkem.

Podobně můžeme použít i sodu, jenom ředění je jiné. Půl lžíce sody na 250 ml vlažné vody a postupujeme stejným způsobem. Skvrny by pak měli krásně zmizet.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thisoldhouse, A5interior