Nekvetou vám orchideje nebo jim opadávají listy?

Orchideje jsou oblíbené květiny, které se velice často darují k životnímu jubileu. Vhodná je jako dárek nejen pro ženy, ale také pro muže – ostatně je to pokojová rostlina a někdo se o ni v domácnosti starat bude. Krásná orchidej se však neřadí k nejméně náročným pokojovkám. Bohužel s ní není snadné pořízení, vyžaduje velkou míru pozornosti a správné zacházení, jinak protestuje mnohými způsoby. I když pěstování orchidejí není žádný med, je skvělé, že rostlina upozorní na to, když jí něco chybí nebo když je něčeho dostatek. Opadávající listy jsou jedním alarmem, kterého by si měl každý pěstitel všimnout.

Kromě padání listů si lidé často stěžují na nekvetení nebo případně na uschlá poupata a jiné podobné problémy. Květinu však v takovém případě nemusíte hned vyhazovat, stačí jen vyřešit problém, který květina  má. A my víme, jaký to je.

Když opadávají listy

Jak jistě víte, orchideje se pyšní třemi páry krásných velkých listů, které se doporučuje kropit (samotné květy však nikdy nekropte). Je jakýmsi koloběhem jejich života, že ve chvíli, kdy začnou rašit nové listy, spodní staré listy žloutnou a následně odpadnou. Pokud však zbylé páry nejsou ve skvělé kondici, ale naopak chřadnou, listy opadávají z jiného důvodu a koloběh za to nemůže. Zkontrolujte proto kvalitu substrátu, případně rostlinu přesaďte do nového substrátu. Nezapomínejte na to, že orchideje nemohou být zasazeny do klasického substrátu pro pokojové rostliny. Sází se jen do substrátu, který je určen přímo jim.

Když orchideje nekvetou

Velice často se stává, že květina jednoduše nekvete, tudíž se s ní její majitelé nemohou pyšnit. Problém je nejspíše v nedostatku živin. Když nedostává rostlina živiny, zakrní se a na tvorbu květů nemá energii. Rostlinu tedy začněte pravidelně přihnojovat speciálními hnojivy, rostlina se brzy vzpamatuje.

Když jsou poupata orchideje uschlá

Mnozí majitelé pokojové orchideje mají velký problém se suchými květy. Radují se, když poupě vykoukne, ovšem jsou zklamaní, když najednou uschne. Nejčastějším důvodem je špatné místo. Přesuňte tedy orchidej na jiné místo, kde se bude cítit dobře a kde bude krásně kvést, nikoli usychat.

Foto: Shutterstock

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.